poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Potrzebne są cięcia profilaktyczne

  Edytuj ten wpis

Chorzy w szpitalach odwiedzanych przez różnorodne władze i delegacje, oczekują na bezpieczne leczeni
Chorzy w szpitalach odwiedzanych przez różnorodne władze i delegacje, oczekują na bezpieczne leczeni

Szpitale są w agonii finansowej. Świadomość tego stanu jest powszechna. Niestety, ciągle w wielu podlaskich powiatach wydaje się panować przekonanie, że nadejdzie cud i jak z rogu obfitości sypną się pieniądze na ratowanie placówek zdrowia. Wpatrzeni w Warszawę lokalni politycy zdają się nie dostrzegać możliwości częściowej naprawy sytuacji na własnym terenie.

Od pewnego czasu o oprzytomnienie kadr dyrektorskich apeluje Henryk Makarewicz, marszałek województwa. Trudno się dziwić, jest przewodniczącym rad społecznych w kilku szpitalach. Czyni to więc poniekąd z obowiązku.
Niedawno, podczas obrad Konwentu Starostów Województwa Lubelskiego wskazał na potrzebę skorelowania działań na szczeblu wojewódzkim z powiatowymi szpitalami.
Zauważył, że na obecną sytuację wpływa nie tylko ogólnokrajowa mizeria związana z głośną i nie realizowaną ustawą, "203” (czyli wypłacaniem podwyżek dla pracowników służby zdrowia), ale także brak racjonalizowania wydatków w powiatach.
Podkreślił, że w niektórych małych szpitalikach laparoskop jest wykorzystywany tylko dwukrotnie w tygodniu. Dodał, iż szpitale muszą także wykonywać diagnostykę zamiast podstawowej opieki zdrowotnej. Niekiedy powielają ją po lekarzach POZ i specjalistach. Marszałek zaznaczył, że przystąpienie do poważnej restrukturyzacji wymaga wcześniejszych spotkań - najpierw z dyrektorami jednostek wojewódzkich, a później z dyrektorami szpitali powiatowych. Restrukturyzacja zacznie się już w opiece psychiatrycznej, która w całym regionie będzie miała tylko jedną dyrekcję.
Niektórzy wskazują na to, że w części powiatowych szpitali leczenie onkologiczne jest pozorowane. Zauważają, iż trzeba zlikwidować po jednym lub dwa oddziały w mniejszych szpitalach, aby uratować całe placówki.
Dr Henryk Konon, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej powiedział nam, że konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań.
- Potrzebne jest dogadanie się dyrektorów różnych szczebli i łączenie działań a nawet oddziałów - mówi Henryk Konon. Nie chce jednak wskazać, które oddziały należałoby likwidować w sąsiednich miastach.
Podczas bialskiego spotkania starostów przyjęto stanowisko wyrażające zaniepokojenie ograniczaniem dotacji dla służby zdrowia w województwie oraz drastycznym pogorszeniem dostępu do świadczeń zdrowotnych. Starostowie wyrazili też zgodę na powołanie swojej reprezentacji do forum dialogu o służbie zdrowia, które zaproponuje rozwiązania w celu ratowania placówek zdrowotnych przed zupełną klęską. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!