wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Pracują zamiast siedzieć w celi. Przy zakładzie karnym powstanie hala produkcyjna

Dodano: 1 grudnia 2016, 13:33
Autor: eb

Przy bialskim zakładzie karnym działa Międzysektorowy Zespół ds. Reintegracji Zawodowo – Społecznej skazanych (fot. Ewelina Burda)
Przy bialskim zakładzie karnym działa Międzysektorowy Zespół ds. Reintegracji Zawodowo – Społecznej skazanych (fot. Ewelina Burda)

60 proc. skazanych z Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej pracuje, w tym połowa odpłatnie. To m.in. efekty współpracy w ramach tzw. Międzysektorowego Zespołu ds. Reintegracji Zawodowo – Społecznej więźniów, który zawiązał się pół roku temu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Udało nam się podpisać porozumienia z nowymi instytucjami w sprawie zatrudnienia skazanych – mówi ppłk Leszek Wojciechowski, dyrektor zakładu.

Obecnie w bialskim więzieniu przebywa ok. 340 skazanych. – 60 proc. z nich pracuje, ok. 100 osób odpłatnie – dodaje Wojciechowski.

Chodzi nie tylko o pracę na rzecz samorządów czy spółek komunalnych, ale również w firmach m.in. Green Office z Łomaz. Efekty przyniosła promocja takich możliwości na sesjach rad miasta czy powiatu.

– W tej chwili już musimy odmawiać zewnętrznym podmiotom, bo nie mamy odpowiednich osób przygotowanych do pracy – stwierdza Wojciechowski.

Rozwiązaniem może być hala produkcyjna przy oddziale zewnętrznym w Zabłociu (gm. Kodeń). To projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, z którego chce skorzystać bialski zakład. Resort finansuje budowę hali a jednostka penitencjarna szuka przedsiębiorcy który gotowy jest uruchomić produkcję w hali, gdzie pracować będą więźniowie.

– Do końca marca potrwają formalności w urzędzie gminy związane z przekształceniem działki pod tę inwestycję – zaznacza dyrektor zakładu.

– Nie uda się readaptacja skazanych pięknie napisanym prawem, potrzebne są pieniądze – zauważa z kolei prezes Sądu Okręgowego w Lublinie Jerzy Rodzik, przewodniczący Rady Terenowej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym.

– Dopóki nie będzie środków, same chęci nie wystarczą. Nie dostrzegam niechęci ze strony służb. To ludzie z inicjatywą. Pracodawcy coraz częściej przekonują się że warto zatrudniać skazanych, że będą mieli z tego korzyści. Może gdy będą jeszcze większe wymierne ulgi, to będzie większa chęć współpracy – stwierdza Rodzik. – Najbardziej jaskrawa sytuacja jest w Opolu Lubelskim gdzie naprzeciwko więzienia jest ogromny zakład produkcyjny, który nie chce zatrudniać u siebie przeszkolonych więźniów – zwraca uwagę prezes sądu.

Współpracę ze skazanymi chwalą na przykład władze Białej Podlaskiej. – Współpracują spółki miejskie czy szkoły. Jesteśmy dobrym przykładem – podkreśla Michał Litwiniuk, zastępca prezydenta miasta.

Międzysektorowy Zespół ds. Reintegracji Zawodowo – Społecznej skazanych będzie co pół roku spotykał się i wymieniał spostrzeżeniami odnośnie współpracy.

era
h
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

era
era (1 grudnia 2016 o 20:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
u nas to tylko puści uczciwi pracują za miskę zupy i kromkę chleba, bo więźniowie już nie oraz próźniaki też nie bo dostają za darmo 500+
Rozwiń
h
h (1 grudnia 2016 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Więźniowie powinni pracować żeby spłacić koszty utrzymania w więzieniu i na rzecz społeczeństwa. Powinni pracować w hospicjach, domach opieki, odśnieżać, budować drogi jak w Teksasie
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2016 o 17:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinni pracować za wikt i pobyt w więzieniu
Rozwiń
hej
hej (1 grudnia 2016 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do sprzątania  z nimi, przywiązać na łańcuchu kilku metrowym  tak jak aby nie s***ił i sprzątać, a niek uźwa dawać im za darmo żreć 
Rozwiń
kadet
kadet (1 grudnia 2016 o 15:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo! Gratuluje myślenia. Niech siedzi i dziczeje i niech dziki wyjdzie na wolność.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!