piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Prawicowy tygodnik atakuje: Czapski pił i kierował. Prezydent: "Nie piję od 3 lat"

  Edytuj ten wpis
Autor: Ewelina Burda

"Prezydent Andrzej Czapski na miejskiej imprezie pił, a później prowadził samochód - donosi prawicowy Tygodnik Podlaski. Gazeta należąca do spółki Apella, powiązanej z Grzegorzem Biereckim, senatorem PiS, opublikowała zdjęcia prezydenta ze szklanką "bursztynowego napitku. Tymczasem Czapski odpiera zarzuty i zapowiada, że sprawa skończy się w sądzie.

Chodzi o bankiet z okazji otwarcia Zakładu Zagospodarowania Odpadów, który odbył się 19 września. Obszerny artykuł redakcja Tygodnika Podlaskiego opublikowała dopiero 24 października. Do tego kilkanaście zdjęć. W tekście mowa jest o świadkach, ale konkretne nazwiska nie padają. - Nasi rozmówcy zastrzegli sobie anonimowość, argumentując m.in., że obawiają się zemsty ze strony prezydenta Białej Podlaskiej Andrzeja Czapskiego. Rozumiejąc te obawy, tym bardziej troskliwie chronimy i będziemy chronić tożsamości osób, które z nami rozmawiały - mówi redaktor naczelny tygodnika Wojciech Hrynkiewicz.

Piwo było bezalkoholowe, nie prowadziłem auta

W piątek, po publikacji, prezydent wydał oświadczenie, w którym zapowiada, że kieruje sprawę do sądu. "Artykuł jest prowokacją mającą na celu zdyskredytowanie mojej osoby w listopadowych wyborach samorządowych (…). Nie mam sobie nic do zarzucenia, nie piję alkoholu od ponad trzech lat, nie piłem alkoholu 19 września bieżącego roku i tym samym, nie prowadziłem auta służbowego w tym dniu pod wpływem alkoholu i udowodnię to w sądzie” - pisze prezydent w swoim oświadczeniu.

Najprawdopodobniej będzie to pozew w trybie cywilnym o zniesławienie, bo konstrukcja artykułu nie daje podstaw do pozwu w trybie wyborczym. W piątek na antenie Katolickiego Radia Podlasie, Andrzej Czapski wyjaśnił, że na imprezie 19 września pił piwo, ale bezalkoholowe.

- Jesteśmy pewni, że fotografie zostały wykonane 19 września. Potwierdziliśmy również autentyczność zdjęć, nie były one w żaden sposób modyfikowane. Prezydent Czapski twierdzi w oficjalnym piśmie do naszej redakcji, że toasty wznosi jedynie wodą mineralną. Czy tak było 19 września? Pozostawiamy to ocenie Pani i osądowi Czytelników - zaznacza z kolei redaktor naczelny Tygodnika Podlaskiego.

Apella, SKOK, Bierecki, PiS

Wydawcą tej bezpłatnej gazety jest Apella, spółka wywodząca się z Media SKOK. W jej radzie nadzorczej zasiada m.in. współtwórca SKOK i senator, Grzegorz Bierecki. Zresztą, redakcja tygodnika mieści się w Białej Podlaskiem, pod tym samym adresem, co biuro senatorskie i założona przez niego fundacja Kocham Podlasie. W tej ostatniej społecznie działa Dariusz Stefaniuk kandydat PiS na prezydenta Białej Podlaskiej. Młody polityk może liczyć na poparcie senatora i Tygodnika Podlaskiego.

Do niedawna Stefaniuk pisał do gazety swoje felietony. Znalazł się też na jej kilku ostatnich okładkach. I to właśnie kandydat PiS kilka tygodni temu zaproponował swoim kontrkandydatom podpisanie specjalnego oświadczenia o uczciwej i merytorycznej kampanii wyborczej. - Dalej to podtrzymuję - zapewnia Stefaniuk i dodaje, że na artykuł w Tygodniku Podlaskim nie miał żadnego wpływu.

- Na początku swojej kampanii zawiesiłem publikowanie felietonów w gazecie. Chciałem oddzielić temat wyborów od mojego istnienia w redakcji tygodnika jako felietonisty. Nie mam żadnego wpływu na treści tam publikowane - podkreśla. - W artykule nie widzę niczego niestosownego. Media powinny rozliczać polityków z tego, co robią, jak się zachowują - uważa główny kontrkandydat Andrzeja Czapskiego.

Jednak, coś zbulwersowało Stefaniuka po lekturze tekstu Tygodnika Podlaskiego. - Na przykład to, że za publiczne pieniądze urządza się takie biesiady, na które miejskie spółki wydaję zapewne dziesiątki tysięcy złotych. To jest naganne. I dlaczego miejscy urzędnicy spożywali na tej imprezie alkohol? Bo jeżeli materiał jest prawdziwy, to na zdjęciach widać, że alkohol tam był -dodaje Stefaniuk. Sam na opisywanym bankiecie nie był.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!