czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Prezydent bez absolutorium. "To decyzja polityczna, nie merytoryczna"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 czerwca 2013, 18:31

Andrzej Czapski, uważa że w radzie utworzyła się egzotyczna koalicja PO-PiS (Archiwum)
Andrzej Czapski, uważa że w radzie utworzyła się egzotyczna koalicja PO-PiS (Archiwum)

Radni nie udzielili absolutorium Andrzejowi Czapskiemu, prezydentowi miasta. Sam zainteresowany mówi, że to polityczna, a nie merytoryczna decyzja

W czasie poniedziałkowej sesji pięciu radnych zagłosowało przeciwko udzieleniu absolutorium, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Tymczasem, aby udzielić prezydentowi absolutorium, na "tak” musiałoby zagłosować 12 z 23 miejskich radnych.

– Egzotyczna koalicja partii PO-PiS, skłóconych na górze, od dawna daje o sobie znać w radzie miasta. To działa na szkodę miasta – ocenia Andrzej Czapski, prezydent Białej Podlaskiej.

Według niego decyzja radnych to przejaw upolitycznienia samorządu. – Powiatowe władze PO i PiS nakazały dyscyplinę w głosowaniu. PiS głosował przeciw, a PO wstrzymało się od głosu, ale w tym przypadku wstrzymanie się było równoznaczne z głosem na "nie”, bo potrzebowałem bezwzględnej większości głosów – dodaje.

– U nas dyscypliny nie było. Przeciwko udzieleniu absolutorium głosowało pięciu radnych, a w PiS jest siedmiu – prostuje Dariusz Stefaniuk (PiS), wiceprzewodniczący rady miasta.

Stefaniuk podkreśla, że decyzja była merytoryczna i wymienia szereg błędów prezydenta. Reforma Bialskiego Centrum Kultury, niedawna decyzja o wygaszaniu światła na ulicach po godz. 23, a wcześniej przedłużający się przetarg na nowe autobusy – to tylko niektóre z jego przykładów. Wylicza też, że zadłużenie miasta sięga 110 mln zł, a odsetki to koszt 7 mln zł rocznie.

– Nie tyle wprowadziliśmy dyscyplinę głosowania, co rozmawialiśmy na ten temat – mówi z kolei Adam Wilczewski (PO), przewodniczący rady miasta. – 99 proc. decyzji podejmuje się merytorycznie, ale głosowanie nad absolutorium jest jedną z nielicz-nych, politycznych decyzji.
Nieudzielenie absolutorium dla prezydenta oznacza, że radni mogliby teraz zdecydować o referendum ws. jego odwołania. – Nie bałbym się referendum, bo dla mnie liczy się zdanie mieszkańców, a nie partii – stwierdza Czapski.

Ale na referendum w Białej Podlaskiej raczej się nie zanosi. – Mamy półtora roku do wyborów. Wydaje się, że referendum to w tej sytuacji zbędny wydatek dla budżetu miasta. Gdyby to było rok temu, miałbym inne zdanie. Dajemy panu prezydentowi czerwoną kartkę – ocenia Stefaniuk.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!