niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

"Pride of Poland": 16-letnia Emira ma być gwiazdą aukcji w Janowie Podlaskim

Dodano: 1 lipca 2016, 19:48
Autor: Ewelina Burda

Emira to 16-letnia utytułowana siwa klacz ze stadniny w Michałowie/ fot. ANR
Emira to 16-letnia utytułowana siwa klacz ze stadniny w Michałowie/ fot. ANR

Nie 55, ale 56 koni będzie wystawionych na tegorocznej aukcji w Janowie Podlaskim. Agencja Nieruchomości Rolnych zaprezentowała właśnie Emirę, 16-latnią siwą klacz, która ma być "gwiazdą" Pride of Poland.

- Emira pochodzi ze stadniny w Michałowie. Urodziła się w 2000 roku. Jej rodzicami są Laheeb oraz Embra. Jest utytułowaną klaczą stadną, matką ogiera czołowego Empire - mówi Witold Strobel rzecznik Agencji Nieruchomości Rolnych.

- Do jej największych osiągnięć pokazowych w ostatnich latach można zaliczyć m.in. zdobycie Tytułu Wiceczempionki klaczy starszych pokazu Qatar International Arabia Horse Show w Doha w 2013 roku. Rok później odebrała  Tytuł Międzynarodowej Czempionki Klaczy Starszych oraz  Tytuł Najlepszego Konia Pokazu w Brugii, Tytuł Czempionki Klaczy Starszych pokazu Breeder`s European Championship w Chantilly, a także Tytuł Brązowej Medalistki Europy Klaczy Starszych pokazu w Weronie - dodaje Strobel.

- To bardzo cenna klacz, dobrze rokująca, ze znanej na całym świecie  michałowskiej linii "E" - podkreśla prof. Krystyna Chmiel z PSW w Białej Podlaskiej, a także członek powołanej przy ministerstwie rady ds. hodowli koni. - To klacz utytułowana, matka wartościowego ogiera. Sprawdzona już w hodowli, można ją wystawić, bez zagrożenia dla polskiego programu hodowlanego - zauważa prof. Chmiel. - Ale myślałam, że jako gwiazda, klacz będzie ogłoszona tuż przed aukcją. Takie chwyty już były. Wtedy szanse na wysoką cenę są duże -przyznaje znawczyni.

 ANR zapewnia jednocześnie, że przygotowania do tegorocznych Dni Konia Arabskiego oraz aukcji Pride of Poland idą zgodnie z planem, a "zainteresowanie imprezą ze strony międzynarodowych kupców ciągle rośnie". Imprezę w tym roku organizuje janowska stadnina we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Aukcja Pride of Poland odbędzie się 14 sierpnia. Wtedy pod młotek pójdzie 31 koni, a dzień później planowana jest tzw. summer sale, na której wystawionych będzie 25 klaczy.

W sumie, janowska stadnina na aukcję wytypowała 16 klaczy i jednego ogiera. - Klacze są w różnym wieku, zarówno młode , trzyletnie takie jak Al Jazeera , Ballena  czy Erga,  jak i   kilkunastoletnie , Breda i Pelota. Są tu też konie które na swoim koncie mają sukcesy  na pokazach, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Na przykład Sefora to Wiceczempionka Polski Klaczy Starszych  i Międzynarodowa Czempionka Austrii Klaczy Starszych, a Al Jazeera to Czempionka Wiosennego Pokazu Młodzieży Klaczy Młodszych w Białce - opowiada Anna Stefaniuk główny specjalista ds. hodowli koni w stadninie koni w Janowie Podlaskim.  - Klacze mają bardzo interesujące rodowody, w których można odnaleźć utytułowanych przodków. Godne zauważenia  są m.in.  Ballena , córka Belgiki, Cerena , córka Cenozy - dodaje Stefaniuk.

Przypomnijmy, że od 20 czerwca stadniną w Janowie Podlaskim kieruje prof. Sławomir Pietrzak, z końmi związany od ponad 40 lat. Wygrał rozpisany w kwietniu konkurs na to stanowisko.

epona
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

epona
epona (10 sierpnia 2017 o 10:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
epona-horsefeed.pl/zywienie-koni/pasza-podstawowa/pasze-dla-koni-hodowlanych/ - pasze dla koni hodowlanych
Rozwiń
Gość
Gość (2 lipca 2016 o 08:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież to stara klacz. Kto da duże pieniądze?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!