czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Profesor Mieczysław Chorąży z Orderem Orła Białego

Dodano: 4 maja 2017, 12:37
Autor: eb

Wśród odznaczonych Orderem Orła Białego jest pochodzący spod Białej Podlaskiej prof. Mieczysław Chorąży. W 2012 roku przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Białej Podlaskiej.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Odznaczenia podczas uroczystości Święta Trzeciego Maja na Zamku Królewskim w Warszawie wręczył prezydent Andrzej Duda. Prof. Mieczysław Chorąży został odznaczony Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, za osiągnięcia w pracy badawczej”.

Chorąży urodził się w 1925 roku w Janówce, niedaleko Białej Podlaskiej. Tu uczęszczał do gimnazjum. Jego naukę przerwał wybuch II wojny światowej. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W 1951 roku ukończył Akademię Medyczną w Warszawie. Następnie osiadł w Gliwicach, gdzie rozpoczął karierę zawodową. Jest lekarzem onkologiem, wieloletnim kierownikiem Zakładu Biologii Nowotworów w Centrum Onkologii w Gliwicach. W 2012 roku ówczesny prezydent Białej Podlaskiej Andrzej Czapski zaproponował radzie miasta przyznawanie profesorowi tytułu Honorowego Obywatela Białej Podlaskiej.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!