niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Prywatni przewoźnicy przywracają kursowanie autobusów we wsiach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lutego 2012, 20:59

Jeden z przewoźników, firma Garden Services, uruchamia nowe połączenia. Ale to i tak nie tyle, ile o
Jeden z przewoźników, firma Garden Services, uruchamia nowe połączenia. Ale to i tak nie tyle, ile o

W zeszłym roku upadł bialski PKS. Mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi stracili komunikację. Teraz powoli przybywa kursów w całym powiecie. Po feriach ma być jeszcze lepiej.

– Wiele osób z naszych gmin nie ma dogodnej komunikacji. Uczniowie ze wsi Bohukały mieli dotąd kłopoty z dojazdem do szkoły. Rodzice sami musieli dowozić dzieci na lekcje – mówi Mariusz Sołoducha, radny powiatowy, do którego docierały informacje o kłopotach mieszkańców gmin Rokitno, Terespol i Janów Podlaski. Ludzie narzekali na sytuację jak powstała po likwidacji kursów PKS.

Starostwo Powiatowe po skargach mieszkańców pisało do przewoźników w sprawie uruchomienie kursów m.in. na trasach do Terespola, Janowa Podlaskiego i Rokitna.

– Po upadku PKS trudno jednak było uzyskać zapewnienie od firmy Garden Sernice, która wchodziła na trasy naszego powiatu, że odbuduje wszystkie kursy. Rachunek ekonomiczny na to nie pozwala – tłumaczy Jan Jańczuk, sekretarz powiatu bialskiego.

Jan Konon, dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego informuje, że po feriach poprawi się kursowanie busów i autobusów w gminach Rokitno i Janów Podlaski. – Rozkłady jazdy będą zaktualizowane i będzie lepiej dojechać do szkół i do pracy. Wszystkie sugestie pasażerów z całego powiatu przekazujemy Garden Service i innym przewoźnikom. Niedawno firma Szwagry z Łomaz uruchomiła połączenie z Wisznicami i Łomazami – dodaje Konon.

Eugenia Barbara Szczur ze wsi Mościce Dolne (gm. Sławatycze) przyznaje, że w kilku sąsiednich wsiach m.in. w Nowosiółkach i Jabłecznej brakuje autobusów, które mogą zawieźć starsze osoby do lekarza i apteki. – Chociaż występowaliśmy na sesji i wójt wysyłał pisma, to jednak nadal brakuje tych kursów, które kiedyś zapewniał PKS – narzeka.

Dariusz Trybuchowicz, wójt gminy Sławatycze, zapowiada, że za kilka dni przyjedzie do niego na rozmowy przedstawiciel spółki Garden Service, który ma uzgodnić możliwość uruchomienia kursu w nadbużańskich wsiach.

Katarzyna Redas-Bartosik z Garden Service potwierdza, że jej firma od 13 lutego uruchomi nowe połączenia na czterech trasach: Biała Podlaska–Rokitno–Janów Podlaski; Biała Podlaska–Janów Podlaski–Gnojno; Biała Podlaska–Łomazy–Tuczna oraz Biała Podlaska–Piszczac–Tuczna.

– Nowe linie zostały uruchomione na prośby grup mieszkańców zainteresowanych korzystaniem z naszych usług. Prawdopodobnie nowych linii jeszcze przybędzie, bo pisma z prośbami wciąż do nas wpływają. Po feriach, czyli 13 lutego, zmienią się godziny odjazdów na wielu trasach obsługiwanych przez naszą firmę. Informacja jest na dworcu Biała Podlaska Centrum oraz w naszym folderze – zapowiada Redas-Bartosik.

– Dużym problemem jest zatrudnienie kierowców. Tylko kilku byłych pracowników z PKS zechciało przejść do nas – tłumaczy Jacek Przybysz, właściciel Garden Service, który proponował wójtom, aby dofinansowali nierentowne kursy do odległych wsi. Ale nie było odzewu.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!