wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Przepychanki przy podziale pieniędzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 stycznia 2002, 14:30

Do ostrej dyskusji o tegorocznym budżecie bialskiego samorządu ziemskiego doszło na ostatniej sesji Rady Powiatu w Białej Podlaskiej.

Co ciekawe, najbardziej krytyczne głosy o gospodarowaniu samorządowymi pieniędzmi wyszły z ust koalicyjnych radnych z AWS. Kiedy opozycyjni radni z SLD wykazali dystans wstrzymując się od poparcia budżetu koalicji PSL-AWS, to kilku działaczy AWS zdecydowanie było przeciwnych dotychczasowym działaniom kierownictwa starostwa powiatowego i jego i planom na najbliższy rok.
Radni m.in. Zbigniew Kot, Tadeusz Winiarek, Jacek Danieluk, Ryszard Wrzaszcz i Ryszard Turyk krytykowali m.in. przedkładanie do uchwalania poważnie zmienionych przez zarząd wersji, przeznaczanie dużych dotacji na bialską bibliotekę miejską, zamiast na biblioteki w miasteczkach powiatu, a także przekazywanie subwencji drogowej na wiele celów nie związanych z drogami. J. Danieluk wskazał na to, że kiedy spadają wydatki na wiele dziedzin, to rosną na administrację.
Stanisław Zaniewicz, wicestarosta zarzucił mówcom populizm oraz bronił tegorocznego budżetu podkreślając, iż konieczne było w ostatniej chwili wprowadzenie autopoprawek, gdyż Ministerstwo Finansów zwiększyło o ponad 274 tysiące złotych subwencję ogólną. Zarząd Powiatu postanowił przekazać ją do rezerw celowych i wyrównawczej.
Bogusław Żądło, starosta bialski zaś twierdził, iż zarząd nie chce "nęcić, kręcić i ukrywać”, lecz w sposób gospodarski podchodzi do zadań na 2002 rok. Zaznaczył, że nie zamierza likwidować filii starostwa, w których zatrudnionych jest 28 osób.
Starosta podkreślił, iż obecny budżet nie jest najgorszy.
- Ten budżet przetrwania nie jest tak tragiczny jakby się wydawało. Chociaż nam uszczuplono subwencję szkolną o 2,5 mln zł, to nasze szkoły sobie poradzą. Utrzymamy nawet dwa zapalne punkty - poradnię w Wisznicach i specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy w Zalutyniu, które uzyskały planowane kwoty na obecny rok - mówi nam Bogusław Żądło.
Dochody budżetu powiatu bialskiego mają wynieść 47 849 620 zł, a wydatki 47 349 620 zł. Nadwyżka budżetowa w wysokości 500 tys. zł ma być przeznaczona na spłatę długoterminowego kredytu zaciągniętego w 2001 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!