poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Przerażeni w oparach ropy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2002, 15:42

Przerażeni mieszkańcy ul. Siteńskiej w Międzyrzecu Podlaskim interweniują w sprawie zlokalizowanego tam niewielkiego terminalu paliw.

Stefan Klimczak, radny powiatu bialskiego, podczas ostatniej sesji wystąpił z interpelacją wskazując na fatalne skutki wycieków ropopochodnych substancji do okolicznych rowów. - W zależności od wiatru dochodzi do zatruwania powietrza. Skażone są gleby. Giną rośliny i pszczoły - mówił Stefan Klimczak.
Starostwo wystąpiło do bialskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o zbadanie zasadności skarg międzyrzeczan. Jej dyrektor Edward Dec, powiedział nam, że pod koniec lat dziewięćdziesiątych inspekcja stwierdzała dokonywano wyładunku paliw z cystern bez należytych zabezpieczeń.
- W 1997 roku wydaliśmy decyzję o konieczności uszczelnienia do końca 1998 roku podłoża i wybetonowania terenu. Jednak w następnym roku PKN Orlen wydzierżawił obiekt firmie z Katowic. Nowy użytkownik wyjaśnił, że nic nie wiedział o naszych postanowieniach. Musieliśmy zatem u niego przeprowadzić kontrolę i dać kolejny rok na zabezpieczenia. W ubiegłym roku znowu zmienił się użytkownik. Jest nim bialski "Oktan”. Jego szef zlecił przygotowanie oceny oddziaływania bazy paliw na środowisko i programu naprawczego. Trudno go winić, że zatruł środowisko. Gdyby była katastrofa ekologiczna, byśmy o tym wiedzieli - mówi Edward Dec.
Przyznaje, że przez czterdzieści lat "nasączania ziemi ropą” grunt może przypominać bialskie lotnisko lub niektóre terminale w Małaszewiczach. Inspektorzy zalecili ograniczenie przeładunku do czterech cystern oraz podstawianie przy przelewaniu paliwa specjalnych dużych tac. Do końca 2003 roku nowy właściciel musi zakończyć program naprawczy. Takie terminy nakłada obowiązujące prawo.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!