sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Przystanki dla wszystkich. Miasto nie będzie pobierało opłat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 sierpnia 2012, 16:45

 (MZK)
(MZK)

Miasto nie będzie pobierało opłat za korzystanie z przystanków autobusowych. W przeciwnym wypadku musiałoby wystawić rachunek MZK i obciążyć własny budżet.

Samorządy muszą określić, które przystanki do nich należą, albo którymi zarządzają. Mają również obowiązek wskazać, które przystanki udostępniają przewoźnikom i na jakich zasadach. Takie wymagania wynikają z ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Dzisiaj Rada Miasta będzie głosowała nad uchwałą w tej sprawie.

Ustawa pozwala samorządom pobierać opłaty za korzystanie z przystanków i dworców. Mogą zażądać od przewoźników maksymalnie 5 gr za pojedynczy postój na przystanku i maksymalnie 1 zł za zatrzymanie się na dworcu.

Ale w Białej Podlaskiej żadnych opłat nie będzie. W przeciwnym wypadku najwięcej płaciłby Miejski Zakład Komunikacyjny, więc opłaty obciążałyby po prostu budżet miasta. A ponieważ nie wolno dyskryminować żadnego przewoźnika, to za korzystanie z przystanków nie zapłaci nikt: ani PKS-y, ani inne firmy.

– 90 proc. opłat asygnowałby nasz lokalny operator, MZK – tłumaczy Tadeusz Ułanowicz, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Białej Podlaskiej.

– Dziennie MZK wykonuje ok. 600 kursów. Żeby obliczyć opłatę, należy pomnożyć to razy średnio 20 przystanków.

Ale to nie wszystko. Nowe przepisy ustawy o publicznym transporcie pozwalają samorządom podzielić przystanki na dwie kategorie. Pierwsza, to przystanki dostępne dla wszystkich przewoźników. Druga, to przystanki dostępne tylko dla jednego operatora. Według projektu uchwały, Biała Podlaska skorzysta z tej możliwości. W sumie w mieście jest ok. 170 przystanków.

Dokładnie z 48 z nich miasto udostępni wszystkim przewoźnikom. PKS-y i inne firmy autobusowe będą się zatrzymywały na al. 1000-lecia, ul. Artyleryjskiej, Białka, Brzeskiej, Francuskiej, Janowskiej, Lubelskiej, Łomaskiej, Nowej, Sidorskiej, Terebelskiej, Warszawskiej, Witorskiej i Żeromskiego.

– To są te przystanki, z których do tej pory korzystali i o które wnioskowali. A o korzystanie z przystanków zwracało się do nas ok. 25 przewoźników – mówi dyr. Ułanowicz. – Moim zdaniem ta lista jest dosyć długa, ale może w przyszłości będzie zmieniana.

Pozostałe przystanki będą tylko dla MZK. W uzasadnieniu uchwały można przeczytać, że taki podział jest podyktowany bezpieczeństwem i sprawnością obsługi pasażerów.

Poza tym, dzięki uchwale w sprawie przystanków, miasto będzie mogło wydawać operatorom i przewoźnikom niezbędne dokumenty. Firmy przewozowe muszą je mieć, jeśli chcą zajmować się publicznym transportem zbiorowym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!