poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

PSW w Białej Podlaskiej z wyższą kategorią naukową. "To wydarzenie historyczne"

Dodano: 15 marca 2016, 17:23
Autor: Ewelina Burda

– To wydarzenie historyczne dla nas – tak o przyznaniu kategorii naukowej B mówi rektor prof. Józef Bergier (fot. Ewelina Burda)
– To wydarzenie historyczne dla nas – tak o przyznaniu kategorii naukowej B mówi rektor prof. Józef Bergier (fot. Ewelina Burda)

Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II z kategorią naukową B. – To wydarzenie historyczne dla nas – mówi rektor prof. Józef Bergier.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Oceny parametrycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych PSW w Białej Podlaskiej dokonali eksperci z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przyznanie kategorii B oznacza m.in. ministerialne finansowanie badań naukowych na PSW przez następne cztery lata. – To wzmacnia nasze starania o uzyskanie uprawnień doktoryzowania w naukach o zdrowiu – przyznaje rektor prof. Józef Bergier. – Dzięki tej kategorii jesteśmy poważnymi partnerami naukowymi – dodaje rektor.

Przy ocenie ważna  też była baza laboratoryjna uczelni, czyli dwa centra naukowe: Eko-Agro-Tech oraz Centrum Badań nad Innowacjami. – Zakończyliśmy właśnie europejski projekt „Aktywność fizyczna i odżywianie”. Poza tym, w laboratoriach zajmujemy się problematyką boreliozy oraz gruźlicy – precyzuje prof. Bergier.

Kategorię B posiadają m.in. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Wydział Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. – Nie ma tu przypadków. Wydziały te w zakresie dorobku naukowego są porównywalne – zauważa rektor.

Spośród wszystkich 36 państwowych wyższych szkół zawodowych w Polsce, bialska PSW jako pierwsza złożyła wniosek o uprawnienia doktoryzowania. – W punktacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego awansowały też nasze czasopisma – Health Problems of Civilization oraz Rozprawy Społeczne wydawane na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych. Większość takich szkół jak nasza w ogóle nie wydaje takich czasopism – dodaje prof. Józef Bergier.

W 2017 roku uczelnia zamierza złożyć kolejny wniosek o uprawnienia doktoryzowania w naukach ekonomicznych. – Konsekwentnie dążymy do utworzenia Akademii Bialskiej. Jednym z warunków są m.in. dwa uprawnienia do doktoryzowania. O pierwszy już wystąpiliśmy. Liczymy że na 20-lecie uczelni będziemy już akademią – nie ukrywa rektor.

Swoje 20-lecie PSW będzie obchodzić w 2020 roku.

Obecnie, przy uczelni trwa budowa nowoczesnej biblioteki z czytelnią. Obiekt ma być gotowy do końca września.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!