poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Pszczele barcie w Lasach Parczewskich

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 maja 2014, 15:45
Autor: Ewelina Burda

W Lasach Parczewskich działają jedyne w woj. lubelskim barcie. Dzikie pszczoły osiedliły się tu rok temu. Rój przetrwał zimę. W tym roku leśnicy liczą na bartny miód.

Barcie to wydrążone w drzewach dziuple, w których samoistnie zadomawiają się leśne pszczoły. Wykonano je w trzech sosnach na terenie Nadleśnictwa Parczew. Potrzebna była zgoda Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, bo to obszar rezerwatu Lasy Parczewskie.

- Nadleśnictwo dostało od nas takie pozwolenie. Jak dotąd jedyna taka inicjatywa w woj. lubelskim - mówi Paweł Duklewski z lubelskiego RDOŚ-u. - Uznaliśmy, że będzie to korzystne dla bioróżnorodności lasów - dodaje.

- Pszczoły pełnią w lesie bardzo ważną rolę. Zapylają wiele gatunków drzew, krzewów i roślin runa leśnego - tłumaczy dr Mirosław Potapiuk, nadleśniczy z Parczewa.

Pomysł na barcie w nadleśnictwie narodził się już kilka lat temu. - Nasze tereny udostępniamy pszczelarzom na pasieki. Jeden z zaprzyjaźnionych pszczelarzy zasugerował powrót do tradycyjnego bartnictwa - opowiada nadleśniczy. - Procedury trochę trwały, barcie wykonaliśmy w 2012 roku, a pszczoły osiedliły się rok temu. Jak dotąd, zadomowiły się tylko w jednej sośnie - dodaje Potapiuk.

Zima była łagodna, zatem rój ma się dobrze i rośnie w siłę. - W tym roku powinniśmy doczekać się miodu bartnego, ale nie zamierzamy pszczołom zabierać zbyt wiele ich pożytku - tłumaczy nadleśniczy. - Spróbujemy tylko symbolicznie, z czystej ciekawości.

- To rzecz nowa, nie tylko dla nas, również dla pszczół - przyznaje Mirosław Kasperczuk, zawodowy pszczelarz, który namówił nadleśniczego do wykonania barci w Lasach Parczewskich.. - A przecież kiedyś bartnictwo było ważną gałęzią polskiej gospodarki - dodaje.

Jeszcze dwa wieki temu zawód bartnika, leśnego pszczelarza, był rozpowszechniony w całej Europie. Jednak wraz ze wzrostem popularności nowoczesnego pszczelarstwa wiedza bartnicza ginęła. Wraz z nią zniknęły też z lasów pszczoły.

- Inicjatywa z Parczewa jest cenna i warto, by inne nadleśnictwa poszły tym śladem - uważa Wiesław Lipiec, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
W latach 2006-2008 z inicjatywy międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, na terenie Lasów Państwowych Puszczy Pilickiej i Puszczy Świętokrzyskiej powstało ponad 20 barci. Obecnie projekt przywrócenia tradycji bartniczych prowadzą także leśnicy w puszczach północno-wschodniej Polski. Barcie powstaną w Puszczy Augustowskiej, Białowieskiej, Piskiej oraz Knyszyńskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: pszczoły barcie lasy Parczew
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!