wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

PWSZ będzie kształcić rolników

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 czerwca 2008, 18:09

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej będą się kształcić rolnicy a w przyszłości szkoła będzie mogła swoim absolwentom przyznawać tytuł magistra.

Te bardzo dobre informacje dla przyszłych studentów i kadry PWSZ przywiozła wczoraj prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Niespodziewanym spotkaniem z panią minister, która wczoraj oglądała Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Papieża Jana Pawła II zaskoczony był student Damian Nielipiński. Damian czekał na korytarzu na egzamin z transportu i spedycji.

- To było miłe spotkanie. Po przywitaniu się pani minister podtrzymała nas na duchu. Powiedziała, iż trzyma kciuki - mówi uśmiechnięty student. Prof. Kudrycka rozmawiała też z Katarzyną Lipską, studentką drugiego roku, która siedziała przy komputerze w uczelnianym telecentrum i przygotowywała się do czwartkowych targów turystycznych.

Minister zwiedziła wybudowany za około 20 mln budynek dydaktyczny PWSZ oraz jego wyposażenie.

Gość mówił o założeniach reformy szkolnictwa wyższego informując o planach przekazania wyższych szkół zawodowych samorządom województw. Minister przypomniała, że liczba maturzystów będzie spadała. Za rok będzie ich już mniej o 8 procent a za dwa o 16 proc. Odczuje to wiele szkół wyższych.

Dla studiujących miała dobre informacje: dla najlepszych studentów będą znaczne stypendia. Dotacje na to otrzymają przede wszystkim uczelnie zwiększające liczbę kształconych matematyków i informatyków.

Niestety dla samej uczelni finansowych wiadomości dobrych nie było. Budowa kolejnych instytutów i kampusu PWSZ to problem szkoły. - W resorcie bardzo brakuje pieniędzy na wsparcie inwestycji uczelnianych. Musimy kontynuować finansowanie już rozpoczętych inwestycji a nie ma zbyt wielu funduszy. Z 400 mln pieniędzy resortowych pozostaje nam tylko niecałe 50 mln na inwestycji - wyliczała pani minister.

Na osłodę była informacja o zgodzie ministerstwa na otwarcie w bialskiej szkole nowego wydziału rolniczego, który będzie przyjmował studentów już od 1 października

Do nauki mogą się przymierzać przyszli budowlańcy. Jest już wniosek PWSZ o kolejny nowy kierunek - właśnie budownictwo. - Wierzę, że będzie on też pozytywnie oceniony przez Państwową Komisję Akredytacyjną - mówiła wczoraj prof. Kudrycka i dodała, że wierzy, iż w następnym roku PWSZ będzie miała status akademicki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!