poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Radni do wygaszenia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lutego 2008, 16:55

Przewodniczący Rady Miasta Bogusław Broniewicz (PO) i radny Henryk Grodecki (PiS) mają kłopoty.

Wczoraj prawnicy wojewody wezwali radę, aby przegłosowała wygaśnięcie ich mandatów.


Dwaj radni od 2 sierpnia do 2 października ub. roku byli wiceprezesami Miejskiego Klubu Sportowego "Podlasie”. Klub prowadził działalność gospodarczą, wykorzystując mienie miasta. A prawo zabrania jednoczesnego sprawowania mandatu radnego i prowadzenia takiej działalności.

Artur Nitek, p.o. kierownik Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego stwierdził w piśmie do bialskiej rady, że chociaż obaj radni 28 września złożyli rezygnacje z członkostwa w zarządzie Podlasia, to jednak wcześniej naruszyli Ustawę o samorządzie gminnym i ich mandaty wygasły z mocy prawa. Powinna to potwierdzić rada. A ponieważ do tej pory tego nie zrobiła, Nitek w imieniu wojewody wezwał ją do tego.

Co na to radni? Henryk Grodecki: Nie popełniłem żadnego przestępstwa. Nie zastrzelę się, nawet gdy zostało ominięte prawo. Będziemy wyjaśniać tę sprawę i się odwoływać. Pewnie skończy się to w sądzie.

Przewodniczący Broniewicz zapewnia, że postąpi zgodnie z procedurami. - Będę głosować jako jeden z 23 radnych. Nie muszę być radnym.

Ręce zaciera prezydent miasta Andrzej Czapski. Dwaj radni ostatnio zaszli mu za skórę, torpedując jego propozycje uchwał. - Grupa facetów dobrze się ustawiała przeciwko prezydentowi. Zyskała nawet większość rady. Teraz liczę na gruntowną zmianę klimatu w mieście. I mam satysfakcję, że racja jest po naszej stronie.

Co dalej?

Broniewicz i Grodecki pozostają radnymi. Rada ma 30 dni na przyjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia ich mandatów. Jeśli tego nie zrobi, wojewoda uczyni to za nią. Od tej decyzji rada może odwołać się do sądu. Czy rada przyklepie decyzję wojewody? W tej chwili nieprzychylna prezydentowi grupa ma większość głosów – 12 na 23 (tak rozłożyły się siły w niedawnym głosowaniu nad budżetem). Ale nie ma gwarancji, że wszyscy staną w obronie dwóch radnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!