czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Radni przegłosowali likwidację szkoły. Zadecydował jeden głos

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lutego 2012, 16:57

Podczas sesji rodzice nie szczędzili oklasków radnym zabiegających o utrzymanie tej podstawówki publ
Podczas sesji rodzice nie szczędzili oklasków radnym zabiegających o utrzymanie tej podstawówki publ

Rada Miasta zdecydowała o likwidacji Szkoły Podstawowej nr 7 w Białej Podlaskiej. O przyszłości "Siódemki” zadecydował jeden głos.

Było to już drugie w tym miesiącu podejście samorządu do decyzji o losach szkoły przy ul. Langiewicza (osiedle Sielczyk). Dziesięć dni temu radni postanowili przełożyć dyskusję o SP 7 na późniejszy termin. Już wtedy radni PiS chcieli wprowadzić do programu sesji przyjęcie uchwały o przekształceniu SP 7 w filię SP nr 4. Ten projekt popierało wielu rodziców uczniów likwidowanej "siódemki”.

Prezydent Andrzej Czapski jednak na takie rozwiązanie się nie zgodził. Tłumaczył, że miasta nie stać na dopłacanie kilkuset tysięcy złotych do subwencji. W 2011 roku utrzymanie ZS 7 koszt kosztowało ponad 1,1 mln zł. Z własnych funduszy miasto musiało dopłacić 635,5 tys. zł. Miesięczny koszt kształcenia jednego ucznia w tej szkole jest najwyższy w mieście. Wynosi 893 zł, podczas gdy średnio w innych szkołach to 505 zł.

Prezydent zaproponował zatem likwidację SP 7 i  utworzenie w jej obiektach szkoły niepublicznej. Anna Adzinkiewicz, dyrektor SP 7, obiecała tworzenie placówki niepublicznej.

Ostra dyskusja odżyła dzisiaj na sesji nadzwyczajnej zwołanej przez prezydenta. Waldemar Godlewski, wiceprezydent przedstawił wyliczenia wskazujące na to, że do szkoły niepublicznej rodzice nie będą musieli dopłacać. – Dużo zaoszczędzi się na płacach nauczycieli, których nie będzie dotyczyć Karta nauczyciela – mówi prezydent Godlewski.

Podczas głosowania 12 osób poparło uchwałę o zamiarze likwidacji SP 7. 11 radnych było przeciwnych.

Dariusz Litwiniuk ze Społecznego Komitetu Wsparcia SP nr 7, mieszkaniec Sielczyka, nie krył rozczarowania. – Chcielibyśmy wziąć sprawy szkoły we własne ręce. Potrzebowaliśmy roku, aby się dobrze przygotować do tworzenia szkoły społecznej. Niestety, nie było kompromisu ze strony prezydenta – mówi Litwiniuk.

W kwietniu radni podejmą ostateczną uchwałę o likwidacji lub przekształceniu SP nr 7.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!