wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Radni się migają, ale rączkę wyciągają

  Edytuj ten wpis

Radni powiatu bialskiego nie wywiązują się z obowiązków. Niektóre komisje nie mogą pracować, gdyż na posiedzeniach brakuje kworum.

Nie ma za to problemów z chętnymi do pobierania diety.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Bialskiego radny Mariusz Sołoducha, wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów, mówił o tym, że część samorządowców lekceważy obowiązki. Chodziło mu o problemy z frekwencją radnych na posiedzeniach komisji.

- Już po raz kolejny nie mogła się zebrać nasza komisja, bo brakowało kworum. Wcześniej, gdy też była marna frekwencja, to nawet starosta musiał głosować za podwyżką wynagrodzenia dla siebie - relacjonował Sołoducha. - Część radnych lekceważy swoje obowiązki. Nie przychodzą na posiedzenia, ale pobierają diety. Uważam, że nieobecni radni powinni mieć o 33 proc. mniejszą wypłatę za każdą nieusprawiedliwioną absencję. Można honorować tylko zwolnienie lekarskie - zauważa Mariusz Sołoducha. Niektórzy radni nagminnie nie pojawiają się na posiedzeniach komisji. Później wyjaśniają, że byli w podróży służbowej.

Na ostatniej sesji wiceprzewodniczący Sołoducha zaapelował do przewodniczącego Rady Powiatu o zdyscyplinowanie radnych, aby lepsza była frekwencja i odbywały się wszystkie posiedzenia komisji.

Przemysław Litwiniuk, przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego, przyznaje, że regulamin organizacji oraz trybu pracy samorządu pozwala na stosowanie kar finansowych. Kiedy radny uchyla się od wykonywania obowiązków związanych z mandatem i nie usprawiedliwi nieobecności na sesji Rady Powiatu i posiedzeniu komisji, może stracić od 5 do 10 proc. diety za każde posiedzenie.

- Mogę obniżać diety, mam takie kompetencje. Muszę uwzględniać jednak wszystkie okoliczności. Ufam wyjaśnieniom pracujących w samorządzie. Nigdy jeszcze nie ukarałem radnych za nieusprawiedliwioną nieobecność. Teraz pojawiły się problemy z obradami komisji budżetu. Wcześniej prosiłem radnych, aby uprzedzali nas o problemach z przyjazdem na posiedzenie - wyjaśnia przewodniczący Litwiniuk, który zpowiada, że przyjrzy się nieobecności niektórych radnych.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!