sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Radny w imieniu mieszkańców: Cudzoziemcy piją i kradną. Policja: Nie mieliśmy skarg

Dodano: 14 lutego 2017, 08:15
Autor: Ewelina Burda

Ośrodek dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej
Ośrodek dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej (fot. archiwum)

Cudzoziemcy odurzają się alkoholem i zakłócają spokój mieszkańców pobliskich osiedli – alarmuje bialski radny Eliasz Iwan (PiS). Ale policja takich zdarzeń nie notowała.

Zgłaszają się do mnie bezpośrednio mieszkańcy osiedli Za Torami i Słoneczne Wzgórze. Skarżą się, że cudzoziemcy z ośrodka odurzają się alkoholem w miejscach publicznych – twierdzi radny Eliasz Iwan.

W Białej Podlaskiej przy ulicy Dokudowskiej działają dwa ośrodki: strzeżony prowadzony przez Straż Graniczną i recepcyjny Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Trafiają tu osoby, które składają wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej po raz pierwszy. To głównie Rosjanie narodowości czeczeńskiej.

Cudzoziemcy chodzą w grupkach. Spożywają alkohol na kładce na przejeździe kolejowym przy ulicy Łomaskiej, którędy dzieci wracają ze szkoły – twierdzi radny PiS. – Z kolei w sklepikach osiedlowych coraz częściej zdarzają się kradzieże.

Eliasz Iwan o interwencję poprosił Urząd do Spraw Cudzoziemców.

– W związku z pismem pana radnego zwróciliśmy się do Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej z prośbą o informacje we wspomnianej sprawie. Z odpowiedzi policji wynika, że mieszkańcy osiedli Za Torami oraz Słoneczne Wzgórze nie składali skarg na cudzoziemców przebywających w ośrodku przy ulicy Dokudowskiej – mówi Jakub Dudziak, rzecznik urzędu. – Nie odnotowano też interwencji policji dotyczących kradzieży, nadużywania alkoholu lub innych wykroczeń porządkowych, jak również nie prowadzono postępowań przygotowawczych w tym zakresie – dodaje.

Problematyka poruszona przez radnego ma być dodatkowo omawiana podczas kursów orientacyjnych dla mieszkańców ośrodka dla cudzoziemców.

– Sprawa została także omówiona podczas styczniowego spotkania przedstawicieli Urzędu z funkcjonariuszami Komendy Głównej Policji – zapewnia Dudziak.

Jeżeli cudzoziemcy nie respektują regulaminu pobytu w ośrodku, nakładane są na nich kary m.in. może to być pozbawienie świadczeń socjalnych. Ale dotyczy to tylko zdarzeń mających miejsce na terenie ośrodka.

Przypomnijmy też, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nowelizację ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terenie Polski, która wprowadza tzw. procedurę graniczną. To daje Straży Granicznej uprawnienia do przeprowadzenia uproszczonego postępowania (trwającego do 28 dni) w sprawie o nadania statusu uchodźcy wobec cudzoziemców oraz do umieszczania ich na czas postępowania w ośrodkach strzeżonych, m.in. w Białej Podlaskiej. 

Czytaj więcej o: Biała Podlaska cudzoziemcy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Murek
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 lutego 2017 o 19:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Radny sam wzywany jest ciągle na komende
Rozwiń
Gość
Gość (21 lutego 2017 o 13:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja widzialam jak na stacyjnej cudzoziemiec wracal ze sklepu i po drodze pil piwo a jego 5 letni syn lub "kolega" ledwo co szedl z zaladowana reklamowka piwami ... Co ja bym tyle nie uniosla .
Rozwiń
Murek
Murek (14 lutego 2017 o 18:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie mieszkam na tych osiedlach, ale w mieście nie słychać o jakichkolwiek nieprzyjemnych sytuacjach związanych z cudzoziemcami. Czasami widzę Czeczenów w centrach handlowych na zakupach, czasami kobiety w chustach, ale bez przesady. To tylko ubiór - niczego złego nie zobili. 
Rozwiń
.
. (14 lutego 2017 o 15:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gość napisał:
Radny by lepiej chodnik odśnieżył przed własnym domem.
to wina Tuska, że tam leży śnieg.
Rozwiń
sąsiad
sąsiad (14 lutego 2017 o 15:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
z moich obserwacji to oni tylko kursuja z grupkami dzieci do biedronki i z powrotem do ośrodka. 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!