czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Radzyń nie do poznania

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lutego 2006, 20:36

W ciągu siedmiu lat miasto czekają gruntowne zmiany. Ale najpierw muszą się na nie zgodzić radni. A potem trzeba jeszcze zdobyć pieniądze z Unii Europejskiej.
Urzędnicy zakończyli przygotowanie planu rewitalizacji Radzynia Podlaskiego na lata 2007-2013. Prace trwały rok.

- Chodzi o zmianę wyglądu miasta i uatrakcyjnienie go - tłumaczy Piotr Sławecki, z Urzędu Miasta, jeden z członków zespołu przygotowującego plan. - To także osiągnięcie poprawy życia jego mieszkańców.
Kilkudziesięciostronicowy plan obejmuje między innymi przywrócenie dawnej świetności śródmieścia. W pierwszej kolejności ma być remontowany pałac Potockich i jego otoczenie. To właśnie tam ma powstać centrum kulturalne miasta, skupiające ośrodek kultury, bibliotekę, kawiarenki i sale wystawowe. Zmieni się wygląd śródmiejskich uliczek. Twórcy programu chcą wyprowadzić ruch z centrum miasta, zmienić oświetlenie i utworzyć deptaki z zieleńcami i fontannami. Z centrum na obrzeża miasta ma się wyprowadzić dworzec autobusowy. Wzdłuż rzeki Białki, dzielącej Radzyń na dwie części, zostanie wybudowana ścieżka rowerowa i szlak spacerowy dla mieszkańców miasta.
Miasto czeka też odtworzenie pierzei ulic, renowacje fasad i ogrodzeń w zabytkowej części. Będą budowane nowe i modernizowane stare parkingi. Plan obejmuje też budowę nowych obiektów sportowo-rekreacyjnych, baz noclegowych i gastronomicznych dla potrzeb turystyki, modernizację szkół, ośrodków zdrowia, obiektów sportowych i rekreacyjnych i kompleksową modernizację mieszkań komunalnych.
Jeśli radni w marcu zaakceptują te założenia a potem uda się zdobyć pieniądze z unii, to pierwsze prace powinny się zacząć w 2007 roku. - A pierwsze efekty powinny być widoczne już po dwóch latach - mówi Tomasz Borowicz z Urzędu Miasta. - Wszystko będzie zależało od tego, ile pieniędzy zdobędziemy z unii. Musimy też zapewnić część pieniędzy własnych.
Wartość całości prac twórcy projektu szacują na przeszło 20 milionów złotych.
Witold Kowalczyk, burmistrz Radzynia Podlaskiego, stawia przede wszystkim na rozwój gospodarczy swojego miasta.
- Dla nas ważne jest, żeby przy okazji realizacji tego projektu stworzyć nowe miejsca pracy - mówi. - Dlatego chcemy wyremontować halę targową i stworzyć przedsiębiorcom normalne warunki dla działalności. Chcemy też zainwestować pieniądze w bazę działalności gospodarczej i usługowej. Mieszkańcy znajdą też pracę przy przebudowie ulic i renowacji zabytków.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!