środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Radzyń Podlaski: Cenne pałacowe rzeźby będą odnowione

Dodano: 18 czerwca 2015, 15:19
Autor: (eb)

Fot. Karol Niewęgłowski
Fot. Karol Niewęgłowski

Zabytkowe rzeźby Jana Chryzostoma Redlera przy Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim doczekają się renowacji. Pracami zajmie się firma Restauro z Torunia.

Chodzi o rzeźby dekorujące bramę zachodnią pałacu. – Rzeźby Redlera w Radzyniu to ewenement w skali europejskiej i najcenniejszy element zespołu pałacowo-parkowego. Są jedynym tak kompletnie zachowanym zespołem rzeźbiarskim tego artysty – podkreśla Anna Wasak asystentka burmistrza miasta. Redler był przedstawicielem warszawskiej rzeźby rokokowej, tworzył w XVIII wieku. Wieża bramna skrzydła zachodniego zyskała najbogatszą w całym zespole dekorację. -

Nad przelotem bramy umieszczona została kompozycja heraldyczna z herbami: Potockich oraz Kątskich. Nad nimi z kolei widnieje ścianka rocaille'owa, na której umieszczona została otwarta korona. Kompozycję uzupełniają dwa putta, czyli postacie dziecięce, girlandy z liści dębu, gałąź palmowa oraz elementy militarne – opisuje Wasak.  Problem w tym, że cenne rzeźby niszczały. W 2011 roku pojawiła się co prawda szansa na ich renowację. Jednak projekt był kosztowniejszy, bo zakładał odnowienie całej Bramy Wjazdowej. Miasto pozyskało wtedy 200 tys. zł dotacji Ministerstwa Kultury. Ale ostatecznie pieniądze zwróciło, bo nie miało wtedy 600 tys. zł wkładu własnego.

Do obecnego przetargu stanęło aż 12 chętnych. Wygrała specjalistyczna firma z Torunia, która za swoje usługi renowacyjne zaproponował ok. 208 tys. zł. W tym 10 lat gwarancji. – 65 proc. kwoty to wkład własny miasta, a 35 proc. to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – precyzuje asystentka burmistrza.

Do 15 października rzeźby maja już być odnowione. Formalnie Pałac Potockich należy do Skarbu Państwa, ale administruje nim miasto. – Obecnie, samorząd stara się o przejęcie Pałacu. Wszystko jest na najlepszej drodze-zapewnia Wasak.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!