piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Radzyń Podlaski. Na komputery i na drogi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 września 2013, 20:06

Radzyń Podlaski bierze udział w trzeciej edycji programu, który ma przeciwdziałać wykluczeniu cyfrow
Radzyń Podlaski bierze udział w trzeciej edycji programu, który ma przeciwdziałać wykluczeniu cyfrow

Miliony złotych udało się miastu pozyskać na trwające w tym roku projekty. Na tym nie koniec, w planach są też roboty drogowe.

Na ostatniej sesji Rady Miasta burmistrz informował o tym, jak duże dofinansowania i na jakie projekty udało się zdobyć. Część dotyczy inwestycji, a część np. zajęć dla dzieci. – Realizujemy już projekt "Akademia Kompetencji Kluczowych”, dedykowany szkołom podstawowym. Chodzi o wyrównywanie szans edukacyjnych, poprzez dodatkowe zajęcia – mówi Mirosław Kałuski, zastępca burmistrza Radzynia Podlaskiego.

Projekt jest wart ponad milion zł i wydatki w całości pokrywa unijne dofinansowanie. Jeszcze więcej pieniędzy z Unii Europejskiej pójdzie na inne zadania.

– Realizujemy projekt "Czysta energia w powiecie radzyńskim”. W jego ramach zainstalowanych zostanie tysiąc układów solarnych, w tym 151 w samym Radzyniu Podlaskim – tłumaczy Kałuski. – Ogólna wartość projektu to prawie 10 mln zł, a dofinansowanie jest na poziomie 7 mln 910 tys. zł. Realizacja tego pomysłu potrwa do końca lipca 2015 r.

Miasto bierze też udział w trzeciej edycji programu, który ma przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu. – Sześćdziesiąt komputerów i tyle samo łączy internetowych trafi do wytypowanych rodzin. Cztery zestawy komputerowe z łączem będą w Dziennym Środowiskowym Domu Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych z Zaburzeniami Psychicznymi – tłumaczy Kałuski.

Urząd stara się jeszcze o pieniądze na drogi z programu budowy tzw. "schetynówek”. – Przygotowaliśmy już wniosek inwestycyjny. Chcemy przebudować skrzyżowanie ul. Zabielskiej i Wyszyńskiego, wraz z wykonaniem ronda oraz budową ul. Wojska Polskiego. Wartość kosztorysowa projektu to 2 mln 50 tys. zł – informuje Kałuski.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość. Rozstrzygnięto już przetarg na wymianę 15 okien w Pałacu Potockich (inwestycję dofinansowało starostwo powiatowe). Wygrała oferta za ok. 50 tys. zł. – Z przeznaczonej kwoty zostaje więc ok. 20 tys. zł, co pozwoli na wymianę jeszcze kilku dodatkowych okien – mówi Kałuski.

Jego zdaniem, chociaż czas na pozyskiwanie dofinansowań nie jest już najlepszy, to miasto radzi sobie nieźle. – Biorąc pod uwagę, że mamy już koniec 2013 r., projektów nie jest mało – ocenia wiceburmistrz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!