poniedziałek, 11 grudnia 2017 r.

Biała Podlaska

Radzyń Podlaski: Ponad połowa śmieci niesegregowana

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lutego 2015, 17:45
Autor: (eb)

W 2014 roku mieszkańcy Radzynia Podlaskiego wyprodukowali ponad 4,7 tys. ton odpadów. Ponad 51 proc. to śmieci niesegregowane. Urząd Miasta chce to zmienić.

W tym celu prowadzi szeroko zakrojoną edukację ekologiczną.

- Działania proekologiczne już trwają i będę trwały cały rok. Chodzi nam o podniesienie świadomości mieszkańców odnośnie segregacji odpadów i zmiany deklaracji - mówi Piotr Tarnowski z Wydziału Zarządzania Mieniem Komunalnym Urzędu Miasta.

Dlatego w szkołach organizowane są na ten temat spotkania i konkursy. Ostatnio konkurs zorganizował też radzyński magistrat. Wystarczy zaprojektować logo promocyjnej akcji "Radzyń segreguje”. Można wygrać tablet. Prace należy zgłaszać do 28 lutego.

Zakład Zagospodarowania Odpadami Komunalnymi w Adamkach, gdzie trafiają m.in. śmieci z Radzynia Podlaskiego powstał w 2010 roku. W sumie, obsługuje 16 gmin. - Ze zmieszanych odpadów komunalnych udaje się odzyskać od 6 do 15 proc. użytecznych i nadających się do recyklingu i ponownego użycia frakcji papieru, szkła, metali czy tworzyw sztucznych - podkreśla Tarnowski.

W roku ubiegłym mieszkaniec Radzynia wytworzył średnio 280 kg odpadów, w tym ok. 148 kg zmieszanych i ok. 132 kg odpadów segregowanych. - Procent recyklingu i ponownego użycia w zakładzie w Adamkach w 2014 r. wyniósł 16,6 proc. - dodaje urzędnik.

Zakład Zagospodarowania działa też w Białej Podlaskiej. Przerabia 30 tys. ton odpadów rocznie, a to dopiero 60 proc. tego, co może przyjąć. Z odpadów biodegradowalnych zakład wytwarza biogaz, a z odpadów palnych paliwo alternatywne. Z biogazu powstaje energia elektryczna i cieplna na potrzeby ZZO. Możliwy jest także przesył biogazu do innych budynków użyteczności publicznej, np. do oczyszczalni ścieków w Białej Podlaskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Radzyń Podlaski śmieci
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!