poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Radzyń Podlaski: Ponad połowa śmieci niesegregowana

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lutego 2015, 17:45
Autor: (eb)

W 2014 roku mieszkańcy Radzynia Podlaskiego wyprodukowali ponad 4,7 tys. ton odpadów. Ponad 51 proc. to śmieci niesegregowane. Urząd Miasta chce to zmienić.

W tym celu prowadzi szeroko zakrojoną edukację ekologiczną.

- Działania proekologiczne już trwają i będę trwały cały rok. Chodzi nam o podniesienie świadomości mieszkańców odnośnie segregacji odpadów i zmiany deklaracji - mówi Piotr Tarnowski z Wydziału Zarządzania Mieniem Komunalnym Urzędu Miasta.

Dlatego w szkołach organizowane są na ten temat spotkania i konkursy. Ostatnio konkurs zorganizował też radzyński magistrat. Wystarczy zaprojektować logo promocyjnej akcji "Radzyń segreguje”. Można wygrać tablet. Prace należy zgłaszać do 28 lutego.

Zakład Zagospodarowania Odpadami Komunalnymi w Adamkach, gdzie trafiają m.in. śmieci z Radzynia Podlaskiego powstał w 2010 roku. W sumie, obsługuje 16 gmin. - Ze zmieszanych odpadów komunalnych udaje się odzyskać od 6 do 15 proc. użytecznych i nadających się do recyklingu i ponownego użycia frakcji papieru, szkła, metali czy tworzyw sztucznych - podkreśla Tarnowski.

W roku ubiegłym mieszkaniec Radzynia wytworzył średnio 280 kg odpadów, w tym ok. 148 kg zmieszanych i ok. 132 kg odpadów segregowanych. - Procent recyklingu i ponownego użycia w zakładzie w Adamkach w 2014 r. wyniósł 16,6 proc. - dodaje urzędnik.

Zakład Zagospodarowania działa też w Białej Podlaskiej. Przerabia 30 tys. ton odpadów rocznie, a to dopiero 60 proc. tego, co może przyjąć. Z odpadów biodegradowalnych zakład wytwarza biogaz, a z odpadów palnych paliwo alternatywne. Z biogazu powstaje energia elektryczna i cieplna na potrzeby ZZO. Możliwy jest także przesył biogazu do innych budynków użyteczności publicznej, np. do oczyszczalni ścieków w Białej Podlaskiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Radzyń Podlaski śmieci
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!