środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Radzyń Podlaski: Spór o remont drogi. Podlaska czy Warszawska?

Dodano: 14 czerwca 2015, 10:16
Autor: eb

Problem w tym, że burmistrz Radzynia Jerzy Rębek (PiS) wolałby najpierw zająć się ulicą Warszawską, a starosta optuje za Podlaską
Problem w tym, że burmistrz Radzynia Jerzy Rębek (PiS) wolałby najpierw zająć się ulicą Warszawską, a starosta optuje za Podlaską

Podlaska czy Warszawska, którą ulicę wyremontować jako pierwszą? Spierają się o to powiat radzyński z miastem. Na ulicy Podlaskiej brakuje chodników, a na Warszawskiej kanalizacji.

Obie drogi są powiatowe, ale przebiegają przez miasto. Starostwo pieniądze na remont chce pozyskać w ramach Narodowego Program Przebudowy Dróg Lokalnych. Liczy, że miasto dołoży 50 proc.

Problem w tym, że burmistrz Radzynia Jerzy Rębek (PiS) wolałby najpierw zająć się ulicą Warszawską, a starosta optuje za Podlaską. Dyskutowano o tym na ostatniej sesji rady miasta.

- Bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Nie neguję, że istnieje potrzeba zaangażowania miasta w przebudowę ulicy Podlaskiej, która jest drogą powiatową. Jednak chcę zwrócić uwagę na to, że takich miejsc w Radzyniu jest wiele. Należy do nich także ulica Warszawska, która wymaga natychmiastowej interwencji – uważa burmistrz Jerzy Rębek.

Warszawska to „wlotówka” miasta, a Podlaska to gęsto zabudowa ulica, przy której znajdują się m.in. kościół i cmentarz. – Warszawska to droga strategiczna, wizytówka Radzynia. Jest to droga zaniedbana. Gdy wjeżdżamy do Radzynia wrażenia estetyczne mogą być mieszane- tłumaczył na sesji burmistrz.

Starosta ma inne zdanie

Z kolei, starosta Lucjan Kotwica przekonywał o pierwszeństwie remontu ulicy Podlaskiej. - Miejsce to jest wyjątkowe z powodu niezadowalającego stanu nawierzchni oraz sporej liczby ludzi, którzy korzystają z drogi na co dzień- podkreśla starosta Lucjan Kotwica. - Ten ciąg drogowy na pewno uzyska odpowiednią ilość punktów, które pozwolą na dofinansowanie z Narodowego Program Przebudowy Dróg Lokalnych  Będziemy mogli liczyć na 1 mln zł dotacji, a ten drugi milion musiałby pochodzić z dwóch samorządów – precyzuje Lucjan Kotwica. - Gdy się położy na szali poprawę kanalizacji na ulicy Warszawskiej i bezpieczeństwo dzieci na ulicy Podlaskiej, to dla mnie wybór jest prosty. Tym bardziej, że na tym odcinku zdarzały się potrącenia – dodaje radna Bożena Lecyk.

Mieszkańcy grożą sądem

Na sesji rady miasta pojawiali się m.in. mieszkańcy ulicy Warszawskiej, którzy na kanalizację czekają już kilkadziesiąt lat.  - Z powodu źle wyprofilowanej drogi, od 50 lat błoto ścieka na moją posesję. Po większych opadach mam wody po kolana. Kostkę wymieniam co 10 lat, cała elewacja jest w mchu, płot i brama rdzewieje w takim tempie, że muszę je co kilka lat wymieniać.  Ile lat ulica może wyrządzać takie szkody? Moje liczone są w dziesiątkach tysięcy – skarżył się władzom samorządowym mieszkaniec Andrzej Musiatowicz.

Zapowiedział, że jeżeli nie doczeka się reakcji, sprawę skieruje do sądu z żądaniem odszkodowania.

- Zaangażowanie kilkuset tysięcy złotych w jedną inwestycję wymaga rozwagi i różnych analiz. Która ulica będzie pierwsza, to kwestia wyboru – zaznacza burmistrz. -  Powinniśmy to rozważyć w radach miasta i powiatu i wspólnie podjąć decyzję. Bez względu na to, która z tych dróg będzie wybrana, nie będę ustawał w działaniach związanych z ich modernizacją -zapewnia Rębek.   - Nie różnimy się w zdaniu, że obie drogi są do roboty, różnica polega na wyborze kolejności przebudowy – podsumował z kolei starosta Lucjan Kotwica.

Wnioski o dofinansowanie z Narodowego Program Przebudowy Dróg Lokalnych samorządy muszą złożyć do połowy września.

Gość
123
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 czerwca 2015 o 09:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O które miasto chodzi? Oto cytaty z artykułu: Spierają się o to powiat radzyński z miastem Problem w tym, że burmistrz Radzynia Jerzy Rębek (PiS) takich miejsc w Radzyniu jest wiele Warszawska to droga strategiczna, wizytówka Radzynia. Jest to droga zaniedbana. Gdy wjeżdżamy do Radzynia wrażenia estetyczne mogą być mieszane- Do Guesta: Czyżbyśmy mieli problem z czytaniem ze zrozumieniem?
Rozwiń
123
123 (14 czerwca 2015 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Którego miasta dotyczy artykuł? Białe Podlaskiej czy Radzynia Podlaskiego?

MAŁO ISTOTNE WAŻNE, ŻE JEST KASA ZA WIERSZÓWKĘ

Rozwiń
Gość
Gość (14 czerwca 2015 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Którego miasta dotyczy artykuł? Białe Podlaskiej czy Radzynia Podlaskiego?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!