poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Radzyń Podlaski: Strajku w szpitalu nie będzie. Odwołano dyrektora

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 listopada 2010, 20:44

Pielęgniarki w radzyńskim szpitalu planowały strajk generalny. Strajku na razie nie będzie, bo w piątek ustępujący zarząd powiatu odwołał Dariusza Hankiewicza z funkcji dyrektora placówki. Grzegorz Duszyński złożył rezygnację ze stanowiska wicedyrektora d. lecznictwa. Poszło głównie o pieniądze.

W czwartek, w czasie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego, niemal wszystkie pielęgniarki i położne odeszły od łóżek chorych. Organizujący protest Związek Pielęgniarek i Położnych wyłączył ze strajku tylko salę intensywnej opieki na kardiologii, blok operacyjny i oddział SOR. Na każdym oddziale pracowały tylko pielęgniarki oddziałowe i dyżurne.

Kobiety chciały w ten sposób zmusić dyrekcje do wyższych wypłat. Teraz zatrudniane pielęgniarki otrzymują wraz z należnością za dyżury około 1000 zł na rękę. Ich starsze koleżanki, po 26 latach pracy dostają 1500 zł na konto.

– Już przed dwoma laty domagaliśmy się 450 zł podwyżki. Teraz zeszliśmy z żądaniami do 200 złotych. Tymczasem obiecuje się nam podniesienie płacy o 180 zł, ale jeśli NFZ zapłaci szpitalowi nadwykonania – mówi Mariola Niewęgłowska, wiceprzewodnicząca Związku Pielęgniarek i Położnych w szpitalu. – Ale tych dodatkowych pieniędzy za ponadplanowe usługi raczej szpital nie dostanie – mówi.

Oprócz oczekiwań finansowych związkowcy mieli postulaty kadrowe. Chcieli, by starosta odwołał dyrektora ich szpitala.

– Postanowiliśmy wręczyć decyzję dyrektorowi o jego odwołaniu. W szpitalu brakowało właściwego nadzoru nad kadrą i finansami. Zdaniem pielęgniarek, dochodziło do mobbingu. Doprowadzono do zagrożenia epidemiologicznego podczas remontu studni – Lucjan Jan Kotwica, starosta radzyński wylicza powody piątkowego odwołania doktora Hankiewicza ze stanowiska.

Do czasu powołania nowego dyrektora szpitalem będzie kierować mgr Wiesława Bystrzycka, dotychczasowa główna księgowa SPZOZ.

Mariola Niewęgłowska przyznaje, że decyzje zarządu są zaskakujące dla związku. – Po niedzieli podejmiemy decyzje w sprawie strajku, ale generalnego nie będzie. Spór zbiorowy jednak zostaje. Oczekujemy od nowego zarządu decyzji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!