czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Radzyń Podlaski: Szukają zaginionej fontanny

Dodano: 17 sierpnia 2016, 13:16
Autor: Ewelina Burda

Obecnie prace archeologiczne trwają w parku przy pałacu. Poszukiwana jest zaginiona fontanna/ fot. archiwum
Obecnie prace archeologiczne trwają w parku przy pałacu. Poszukiwana jest zaginiona fontanna/ fot. archiwum

W parku przy radzyńskim Pałacu Potockich rozpoczęły się prace archeologiczne. Mają pomóc odnaleźć zaginioną fontannę.

Miasto, które od roku jest właścicielem zabytkowego obiektu, stara się o środki unijne na renowację zarówno pałacu, jak i otaczającego go parku.

– Bez badań archeologicznych nie możemy rozpocząć prac projektowych.  A to jest ważne, ponieważ ubiegamy się o dotacje na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego – mówi burmistrz Jerzy Rębek (PiS).

Archeolodzy pracują w miejscu przecięcia osi pałacu z asfaltową alejką. - Chcemy utworzyć piękny zakątek, który będzie służył mieszkańcom Radzynia i przybywającym do nas gościom. Jego elementem będzie właśnie fontanna, odtworzona w tym samym miejscu, gdzie znajdowała się przed wiekami – zapowiada burmistrz.

Jeżeli miasto dostanie unijne dofinansowanie,  odtworzony zostanie reprezentacyjny salon ogrodowy typu włoskiego, o powierzchni ok. 1,8 hektara. - Na jego terenie wykonane zostaną aleje z nawierzchnią szutrową. W projekcie jest również iluminacja tej części parku. Na terenie salonu ogrodowego znajdą się elementy małej architektury: fontanna, ławki, kosze na śmieci - wymienia Anna Wasak asystentka burmistrza.  

Rewaloryzacja parku ma zostać  zrealizowana według projektu autorstwa architekta Doroty Pape. - Gdybyśmy nie mieli tego projektu, w dodatku zaakceptowanego przez konserwatora zabytków, nie moglibyśmy w tej chwili wystąpić o środki pomocowe-zauważa Rębek.  

Zdaniem Doroty Pape  „ogród w Radzyniu Podlaskim jest jednym z niewielu, o ile nie jedynym na terenie Polski, ogrodem barokowym, zachowanym w oryginalnej, XVIII-wiecznej formie (...). W ogrodzie radzyńskim wszystkie elementy barokowe, począwszy od kompozycji, osi widokowych, ukształtowania terenu i układu ścieżek, przetrwały do naszych czasów. Dlatego, mimo znacznej degradacji, założenie radzyńskie jest niezwykle cenne – bo autentyczne".

Natomiast jeżeli chodzi o pałac, to kontynuowana jest renowacja rzeźb Redlera, tym razem na skrzydle wschodnim pałacu. - Rzeźby z tej części pałacu były szczególnie zniszczone i wymagały szybkiej interwencji- podkreśla Wasak.  - Prace przebiegają zgodnie z planem, jesteśmy na bieżąco z renowacją – potwierdza konserwator Rafał Matula, który również w roku ubiegłym nadzorował renowację.

Wybudowany na przełomie XVII  i XVIII wieku zespół pałacowo - parkowy Potockich to najcenniejszy zabytek Radzynia, na dziedzińcu którego 31 maju z mieszkańcami miasta spotkał się prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa zapewniła władze Radzynia, że pomoże przy pracach nad modernizacją.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 sierpnia 2016 o 19:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Głowa państwa zapewniła? Coś nie po Polsku... czyt
Rozwiń
Gość
Gość (17 sierpnia 2016 o 15:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A w Białej przed rewitalizacją na dziedziniec zamkowy najpierw weszła firma budowlana z koparkami a dopiero potem archeolog latał z łopatą.Pewnie w Radzyniu jest inny konserwator zabytków.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!