sobota, 20 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Radzyń Podlaski: Urząd pisze SMS-y do mieszkańców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 czerwca 2012, 20:13
Autor: (IZI)

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

O gwałtownych burzach, ważnych terminach i gminnych uroczystościach mieszkańcy dowiadują się z SMS-ów. Każdy może zamówić taki serwis i to prawie za darmo.

Gmina testuje system "Mobilny Urząd” już od marca. Chętnym osobom rozsyła informacje, np. o wydarzeniach z życia gminy i ostrzeżenia o ewentualnym niebezpieczeństwie. Na razie urząd chwali sobie to rozwiązanie, chociaż grupa odbiorców nie jest zbyt duża.

– Jeśli chodzi o mieszkańców, to z systemu korzysta niewielu. Ale utworzyliśmy tzw. wewnętrzne grupy odbiorców, do których wchodzą m.in. służby ratunkowe. Wiadomości odbiera ok. 60 osób – mówi Jarosław Ejsmond, sekretarz gminy.

– Myślę, że z czasem odbiorców będzie więcej. Już teraz docierają do nas sygnały, że system jest skuteczny, np. kiedy rozsyłaliśmy ostrzeżenie o burzy, to rzeczywiście burza przyszła – przekonuje Ejsmond.

O czym jeszcze można się dowiedzieć z takich SMS-ów? Gmina informowała już np. o Dniu Dziecka, wyjazdach czy o tym, że organizuje mszę w intencji radnych.

Za serwis gmina płaci z własnego budżetu. – Za poprzedni miesiąc to kwota rzędu niecałych 300 zł – mówi Ejsmond. – To niewiele w stosunku do tego, co uzyskujemy, bo gmina z racji prawa jest zobowiązana do rozpowszechniania komunikatów. Kiedy np. z Centrum Zarządzania Kryzysowego otrzymujemy informacje na pięć minut przed końcem pracy, to nie ma takiej możliwości, żeby ktoś zdążył tę informację wszędzie rozwieść. A w tym momencie, kiedy korzystamy z systemu, możemy taką informację rozesłać w minutę, nawet w sobotę – tłumaczy.

Po informacyjne SMS-y może się zgłosić każdy. Zapłacić trzeba tylko raz i to tyle, co za jednego SMS-a (według stawki naszego operatora, np. 30 groszy). Potem wiadomości z informacjami dostajemy już za darmo. – Dopiero jeżeli lista odbiorców bardzo się rozwinie, to być może wprowadzimy opłaty za niektóre wiadomości, np. z informacją o terminie opłacania podatku – przewiduje Ejsmond.

Z systemu mogą też korzystać osoby, które nie mają telefonów komórkowych. – Na numery stacjonarne system automatycznie wysyła wiadomości głosowe. Niedogodność polega tylko na tym, że nie można do nich powrócić jak do SMS-a – tłumaczy Ejsmond.

Jak zamówić serwis? Wystarczy wysłać SMS-a z odpowiednim kodem w treści pod numer 664 400 100. Kody dla poszczególnych miejscowości można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Gminy: www.radzynpodlaski.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!