poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Radzyń Podlaski: Zaczniesz segregować śmieci, dostaniesz gadżet

Dodano: 7 listopada 2015, 10:45
Autor: eb

Za segregację śmieci miasto rozdaje gadżety (fot. UM Radzyń)
Za segregację śmieci miasto rozdaje gadżety (fot. UM Radzyń)

Miasto zachęca mieszkańców do segregacji śmieci. Ci, którzy na to przystaną, dostaną koszulkę albo kubek. A potem zaoszczędzą ponad 300 zł rocznie.

Kampania edukacyjno-informacyjna, którą prowadzi Urząd Miasta przynosi efekty. W 2013 roku segregację odpadów zadeklarowało 36 proc. mieszkańców. Dziś aż 73 proc. segreguje śmieci.

– Widać zatem znaczący postęp zmian, jakie dokonały się na przełomie dwóch lat trwania systemu gospodarki odpadami – mówi Piotr Tarnowski z Wydziału Zarządzania Mieniem Komunalnym. – Wiemy jednak, że nie do wszystkich docieramy z informacją. Dlatego też 2016 będzie rokiem przełomowym ze względu na liczbę wydarzeń pod sztandarem ekologii. Nawiązaliśmy już kontakty ze szkołami i organizacjami ekologicznymi, będziemy wspólnie przeprowadzać różne akcje na rzecz ekologii – zapowiada Tarnowski.

A jak teraz urzędnicy zachęcają mieszkańców do segregacji śmieci? Jednym z argumentów są niższe opłaty. – Na przykład dla czteroosobowej rodziny opłata za odpady segregowane to 28 zł, a niesegregowane aż 56 zł. W ten sposób można zaoszczędzić aż 330 zł rocznie – precyzuje Tarnowski.

Poza tym każdy, kto zmieni deklarację dostanie od miasta gadżety z logo „Radzyń segreguje”, m.in. koszulki, kubki, odblaski dla dzieci, pendrivy czy ekologiczne torby.

– Edukacja ekologiczna, jaką prowadzimy, skierowana jest głównie do najmłodszych mieszkańców. Organizujemy liczne konkursy plastyczne, gry, zabawy, rozdajemy gadżety promujące segregację, kolorowanki – podkreśla Piotr Tarnowski.

Edukacja starszych opiera się o kampanię informacyjną. – To ulotki, broszury i informacje o systemie gospodarki odpadami i o tym, jak segregować. Wśród wszystkich mieszkańców, którzy segregują i płacą terminowo za śmieci wybieramy kilka osób, które otrzymują nagrody – dodaje Tarnowski.

Deklarację można zmienić Urzędzie Miasta, p. 103.

Czytaj więcej o: Radzyń Podlaski śmieci
Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 listopada 2015 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziennikarzyno o jakim mieście w tym artykule jest mowa? Białej Podlaskiej czy Radzyniu Podlaskim? Bialska czteroosobowa rodzina za niesegregowane śmieci płaci 80zł miesięcznie, a za segregowane 32zł.
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2015 o 13:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A w lublinie, nazywa się to jeden wielki przewał śmieciowy...
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2015 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepszy to Łysoń i Kowalczyl w Gminie Lublin. W 2014 r podnieśli opłaTĘ ZA WYWÓZ SMIECI Z 15 pln/M-C NA 25 pln/M-C A WIĘĆ W GÓRĘ O 66,7%. oBIECALI ZA TĘ PODWYŻKĘ DOSTARCZYĆ POD BLOK POJEMNIKI NA SUCHĄ FRAKCJĘ I poDPARLI TO OBOWIĄZKOWĄ SEGREGACJĄ ŚMIECI PRZEZ LOKATORÓW. lOKATORZY ZAPŁACILI ( sm ZA LOKATORÓW łYSONIOWI ZA 3 MIESIĄCE Z GÓRY ). dO TEJ PORY PO 28 MIESIĄCACH LOKATORZY BULĄ WYŻSZĄ STAWKĘ A POJEMNIKA poD MOIM BLOKIEM NIE ZOBACZYSZ. ŁYSOŃ FINANS WZIĄŁ , PUŚCIŁ NA BILBORDY ZE SWĄ JAKŻE URODZIWĄ BUZIĘ Z HASŁEM; " SKUTECZNIE ZMIENIAM LUBLIN" I KASA POSZŁA. SĄ SŁUŻBY, KTRE WINNY SPRAWDZIĆ DZIAŁALNOŚĆ ŁYSONIA A TEGO NIE ROBIĄ. SZKODA.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!