sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Radzyńska misja do Brześcia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 lutego 2002, 18:47
Autor: Monika Dudzik

Ostatnio w radzyńskim Urzędzie Miejskim z udziałem Wiktora Niewiadacha, zastępcy dyrektora Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Brześciu i Janusza Oniszko, przedstawiciela tej strefy w Polsce, dyskutowano o współpracy

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele małych i średnich firm, albowiem to właśnie one są siłą napędową strefy wolnocłowej w Brześciu. Na Białorusi są jeszcze trzy inne, ale brzeska wypracowuje taki dochód jak pozostałe razem wzięte - 77 mln dolarów w minionym roku). W chwili obecnej na terenie brzeskiej strefy wolnocłowej funkcjonują 83 przedsiębiorstwa (w tym 21 polskich) zatrudniające łącznie ok. 5 tys. ludzi. Jeżeli chodzi o wkład kapitału, Polska zajmuje obecnie szóste miejsce. Liderem są Niemcy. Mimo, iż próg inwestycyjny na wolnocłowym obszarze jest dość wysoki (50 tys. dolarów rozłożone na 2 lata), tego typu inwestycje opłacają się. Są korzystne chociażby ze względu na rozliczne ulgi podatkowe. Poza przysługują zwolnienia od podatków miejscowych i lokalnych, a wyprodukowane towary można wywozić bez cła (dotyczy to jedynie towarów certyfikowanych). Nie ma podstaw do obaw o biurokrację, ponieważ rejestracji dokonuje się wyłącznie w obrębie kierownictwa strefy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Białoruś jest w unii celnej z Federacją Rosyjską. Dla naszych przedsiębiorców nawiązanie współpracy jest korzystne także z tego powodu, że Unia Europejska dla ochrony swych interesów naciska na ograniczenie lub likwidację stref wolnocłowych w krajach członkowskich i kandydujących.
Radzyńska konferencja odbyła się z inicjatywy Biura Promocji Miasta. Oprócz wcześniej wymienionych gości uczestniczył w niej starosta oraz przedstawiciele samorządów gminnych. Na 13-14 marca zaplanowana jest misja gospodarcza do Brześcia. Biznesmeni chętni do wzięcia w niej udziału będą mogli bezpośrednio nawiązać kontakty z białoruskimi przedsiębiorcami i zaprezentować swoje towary.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!