czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Ratownicy skarżyli się na mobbing. Pogotowie już po kontroli. "Opracowujemy procedurę antymobbingową"

Dodano: 13 sierpnia 2016, 14:40
Autor: Ewelina Burda

W bialskim pogotowiu zakończyły się już kontrole z Urzędu Marszałkowskiego i Inspekcji Pracy. Przeprowadzono je po skargach ratowników na mobbing ze strony dyrektora stacji.

Ratownicy zarzucają Romanowi Filipowi mobbing, dyskryminację i zastraszanie. Chcą jego odwołania. W tej sprawie protestowali już przed stacją pogotowia, na Placu Wolności w Białej Podlaskiej, byli też na sejmiku województwa lubelskiego. Aby uspokoić konfliktową sytuację, marszałek woj. lubelskiego oddelegował Michała Jedlińskiego, aby pokierował jednostką przez kilka miesięcy, na zastępstwo. A dotychczasowego szefa Romana Filipa wysłano na zaległy urlop. Jednocześnie w pogotowiu przeprowadzono kontrole.

- Kontrola z Urzędu Marszałkowskiego zakończyła się 22 lipca. A 4 sierpnia wysłaliśmy dyrektorowi Michałowi Jedlińskiemu projekt wystąpienia pokontrolnego. Ma 7 dni aby wnieść swoje ewentualne uwagi  - mówi Beata Górka rzecznik prasowy marszałka województwa.- Ale nasza kontrola nie dotyczyła mobbingu, bo nie mamy takich narzędzi. To jest sprawa dla sądu. My kontrolowaliśmy funkcjonowanie pogotowia jako jednostki - zaznacza Górka. Chodziło m.in. o wydatkowanie środków, zasadność wyjazdów, prowadzenie dokumentacji, umowy pracownicze. - Zastrzeżeń było niewiele - dodaje pani rzecznik.

W poniedziałek projekt wystąpienia pokontrolnego dotarł do obecnego szefa pogotowia. -Jesteśmy w trakcie przygotowania odpowiedzi. Chcemy to dokładnie przeczytać i przeanalizować czy nie ma żadnych nieścisłości -przyznaje Michał Jedliński, który od 13 lipca na zastępstwo kieruje stacją. W przyszłym tygodniu wystąpienie pokontrolne powinno zostać opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.

Z kolei, Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie swoją kontrolę zakończył tu 3 sierpnia. Inspektorzy badali m.in. "relacje międzyludzkie w aspekcie narażenia pracowników na działania z obszaru mobbingu". - Do pracodawcy zostały skierowane wnioski dotyczące opracowania i wdrożenia wewnętrznych procedur, w celu realizacji prawnego obowiązku przeciwdziałania mobbingowi - mówi Anna Kucharska z OIP w Lublinie. - Opracowujemy właśnie regulamin procedury antymobbingowej. Kierownicy jeszcze w trakcie kontroli rozpoczęli opracowywanie takich procedur. Za kilka dni je wprowadzimy. Wcześniej w jednostce były tylko jakieś szczątkowe zapisy dotyczące zakazu dyskryminacji -przyznaje Jedliński.

Poza tym, inspektorzy zwrócili pracodawcy uwagę na przestrzeganie regulacji prawnych dotyczących stosowania kar porządkowych. - Została też  skierowana decyzja nakazująca przeszkolenie 39 pracowników w dziedzinie bhp - zaznacza Anna Kucharska z OIP.

Ratownicy pogotowia są zadowoleni z kierownictwa Michała Jedlińskiego.  - Jest poprawa. Uspokoiły się nastroje. Pytanie tylko co dalej - zastanawia się ratownik Mariusz Fidura. Załoga liczy, że dyrektor Roman Filip zostanie odwołany. Na razie zarząd województwa lubelskiego takiej decyzji nie podjął.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska pogotowie mobbing
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
ADA
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 sierpnia 2016 o 07:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak nic nie znaleziono to pracownicy pogotowia co chcą?? Może im nie chce się pracować i na pewno nie lubią dyscypliny. Idźcie do prywaciarza tam będziecie mogli strajkować ile zechcecie.
Rozwiń
Gość
Gość (16 sierpnia 2016 o 07:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kontrole nic nie wykazały więc wniosek jest jeden , że pracownicy pogotowia wymyśleli mobbing aby oczernić szefa pogotowia.
Rozwiń
ADA
ADA (15 sierpnia 2016 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JESLI  NIE ZNALAZŁO TO POTWIERDZENIA TO STOSOWNE WŁADZE WINNY WYCIĄGNĄĆ KONSEKWENCJE OD ORGANIZATORÓW TYCH PIKIET (A CZY BYŁY ONE LEGALNE?) A CZY MEDIA TEZ NAPISZĄ O TYM?
Rozwiń
bialczanin
bialczanin (15 sierpnia 2016 o 21:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zadna z kontroli nie potwierdziła stosowania mobbingu ani też jakichkolwiek nieprawidłowości a ratownicy swoje. Zachowują się tak jak by społeczeństwo było zadowolone ze świadczonych usług przez pracowników służby zdrowia. Ciekawe czy Zarząd Województwa ugnie się się pod naciskiem wymyślonych wypowiedzi ratowników dla mediów o rzekomym mobbingu (czego nie potwierdziły kontrole ani sąd)  i spełni żądania ratowników, czy dokona całosciowej oceny funkcjonowania bialskiego pogotowia i jej dyrektora. A może poprostu wzniosłe hasła godności ratownika (nikt nie stwierdził, że została naruszona) jest przedkładana ponad godność pacjenta a tego w tej stacji pogotowia ponoć wymagano od jej pracowników.
Rozwiń
tadeo
tadeo (13 sierpnia 2016 o 18:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No poprostu się wzruszyłem...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!