piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Remont szpitala w Parczewie: Każdy pacjent odczuje zmiany

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 stycznia 2012, 16:30

 (Archiwum)
(Archiwum)

Zmieni się wszystko: od posadzek, przez łazienki, aż po sale. Za około 6 mln zł szpital w Parczewie zostanie dostosowany do najnowszych wymogów ministra zdrowia.

– Wyremontowany zostanie każdy oddział, od posadzek, przez łazienki, toalety, po korytarze – mówi Janusz Hordejuk, dyrektor naczelny SPZOZ Parczew. – Szpital zostanie dostosowany pod względem architektonicznym do obowiązujących wymogów budowlanych.

Zmiany odczują wszyscy pacjenci: od mam, które będą rodzić na tutejszej porodówce, przez pacjentów oddziału chirurgiczno-urazowego, geriatrycznego, po najmłodszych podopiecznych szpitala z oddziału dziecięcego. Inwestycja obejmuje też oddział internistyczno-kardiologiczny i psychiatryczny.

Szpital zmieni się także od zaplecza, którego pacjenci zwykle nie widują. Gruntowny remont przejdzie kuchnia i oddział sterylizacji. Placówka zostanie wyposażona w nowe urządzenia do mycia i dezynfekcji narzędzi. – Będzie też nowy agregat prądotwórczy, który zaopatruje szpital w energię elektryczną w razie zakłóceń. Ten, z którego teraz korzystamy, pochodzi z lat sześćdziesiątych – tłumaczy Hordejuk

Placówka ogłosiła już przetarg na wykonanie wszystkich tych prac. Na oferty czeka do 3 lutego. Już teraz wiadomo, że modernizacja będzie kosztowała około 6 mln zł. – Około 80 proc. tej kwoty to środki unijne, 20 proc. to nasz wkład – wyjaśnia dyrektor.

Prace przy remoncie szpitala mają się zacząć w tym roku, a zakończyć w przyszłym. – Będzie to skutkowało pewnym ograniczeniem w przyjęciach – przyznaje Hordejuk. – Jesteśmy na etapie przygotowywania harmonogramu. Zależy nam na tym, żeby jak najmniej zaburzyć funkcjonowanie szpitala, bo ograniczenie przyjęć oznacza dla nas mniejsze wpływy.

Tymczasem w poprzednich latach liczba pacjentów szpitala raczej rosła niż malała. W ubiegłym roku hospitalizowanych było 9512 osób, narodziło się ponad 500 dzieci, a w poradniach specjalistycznych szpitala udzielono prawie 34 tys. porad. – W stosunku do 2010 r. mamy zwyżkę – podsumowuje dyrektor.

Dla szpitala duże inwestycje nie są jednak nowością. – Jedną z większych była termomodernizacja całego budynku, wraz z wymianą okien, grzejników, ociepleniem ścian – przypomina Hordejuk. – Wyremontowaliśmy też instalację ciepłej wody, która częściowo ogrzewana jest teraz przez układ solarny na dachu.

– W maju kończymy też projekt, w ramach którego otrzymaliśmy już tomograf i rentgen, a kończymy jeszcze wdrażanie systemu informatycznego – uzupełnia Hordejuk. – Z nowym tomografem łatwiej jest nam realizować kontrakt. Do tej pory korzystaliśmy z ościennych pracowni tomograficznych i ponosiliśmy koszty transportu pacjenta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!