piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Rodziny zastępcze pilnie poszukiwane

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 grudnia 2007, 19:00

Mimo apeli i ogłoszeń do bialskiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego zgłosiła się tylko jedna para, które chce zostać rodziną zastępczą.

Potrzeby są znacznie większe.

- O ile zgłasza się do nas sporo przyszłych rodziców adopcyjnych, to kandydatów na rodziny jest niewielu - mówi Zofia Al-Hiali, dyrektorka bialskiej placówki. - Taka tendencja utrzymuje się od kilku lat.
Obecnie bialski ośrodek szkoli 8 par, które zamierzają zostać rodzicami. W tej grupie tylko jedna rodzina chce być zastępczą, reszta pragnie zaadoptować dziecko.
- Zdajemy sobie sprawę, że decyzja o zostaniu rodziną zastępczą jest trudna i niesie za sobą wiele konsekwencji. Takie osoby muszą być otwarte, odważne, gotowe zrezygnować z prywatnego życia. Zdajemy sobie sprawę, że emocjonalnie trudniej jest zostać rodziną zastępczą niż adopcyjną, gdzie po prostu wychowujemy dziecko jak własne - dodaje Zofia Al-Hiali.
Rodzina zastępcza musi utrzymywać kontakt i współpracować z naturalną rodziną dziecka (tego nie musi robić już rodzina adopcyjna). A to nie każdy jest w stanie zaakceptować. Rodzice zastępczy muszą się także liczyć z tym, że nie są mamą i tatą na stałe, że dziecko może wrócić do swoich biologicznych rodziców. Kandydaci muszą być także otwarci na współpracę z ośrodkiem, na kontrole, na wnikliwe prześwietlenie ich sytuacji finansowej czy osobistej.
Przyszli rodzice zastępczy i adopcyjni muszą przejść szkolenie. To dziesięć trzygodzinnych spotkań plus rozmowy z trenerami w domu. Szkolenie trwa około czterech miesięcy. Ośrodek w Białej szkoli chętnych na rodziców adopcyjnych z całej Polski, natomiast przy rodzinach zastępczych jest ograniczenie terytorialne - tu mogą się szkolić głównie rodziny z terenu powiatu bialskiego. Kolejne szkolenie w Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym w Białej Podlaskiej planowane jest na początek przyszłego roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!