wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Rolnicy nie chcieli tych myśliwych. Starosta podpisze umowę z kołem lokalnym?

Dodano: 19 kwietnia 2017, 15:24
Autor: Ewelina Burda

 Z rolnikami z powiatu bialskiego we wtorek spotkał się poseł Jarosław Sachajko
Z rolnikami z powiatu bialskiego we wtorek spotkał się poseł Jarosław Sachajko (fot. Ewelina Burda)

Sprawa dzierżawy obwodu łowieckiego nr 19 w gminie Międzyrzec Podlaski wciąż pozostaje nierozwiązana. Starosta bialski zamierza wbrew Polskiemu Związkowi Łowieckiego podpisać umowę z kołem lokalnym. A koło Diana ze Stężycy wystąpiło na drogę prawną.

– PZŁ stoi na swoim i ani myśli o innym kole. To jest ewidentny szantaż – uważa Mariusz Filipiuk, starosta bialski. – Zdania nie zmienię, będę stał po stronie rolników – zaznacza.

Przypomnijmy, że w styczniu starosta wypowiedział umowy dzierżawy trzem kołom łowieckim, w tym m.in. Dianie ze Stężycy. Zarzucił im nierealizowanie planów łowieckich, nieszacowanie szkód w odpowiednich terminach oraz niewypłacanie odszkodowań. Problem w tym, że zarząd główny PZŁ ponownie wskazał jednak koło łowieckie Diana do dzierżawy obwodu numer 19, pomimo próśb starosty o wybór lokalnego koła.

– Nie będę miał innego wyjścia, podpiszę umowę z lokalnym kołem bez wniosku PZŁ – podkreśla Filipiuk, powołując się na negatywne opinie wójta gminy Międzyrzec, izby rolniczej oraz rolników odnośnie gospodarki łowieckiej koła Diana. – W ubiegłym tygodniu ogłosiłem nabór wniosków na dzierżawę tego obwodu. Wpłynęły trzy od lokalnych kół. Jak będę miał komplet dokumentów, to podpiszę umowę. Czekamy jeszcze m.in. na opinie izby rolniczej. Chodzi nam o jak najszybsze rozwiązanie problemu wokół tego obwodu, który w chwili obecnej jest bez żadnego dzierżawcy – przyznaje starosta.

Tymczasem z zarzutami starosty i rolników nie zgadza się Marek Michalik prezes Diany. – Złożyliśmy pozew do sądu i zawiadomienie do prokuratury w Białej Podlaskiej. Możliwości kompromisowego załatwienia sprawy wyczerpały się, starosta nie chciał rozwiązać tego polubownie, a w świetle prawa miał obowiązek podpisać z nami umowę. Dlatego wystąpiliśmy na drogę prawną – tłumaczy Michalik. Zawiadomienie do prokuratury dotyczy m.in. bezczynności starosty.

Obecne prawo łowieckie krytykuje też poseł Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, który we wtorek spotkał się z rolnikami z powiatu bialskiego. – Zgłosiłem 30 poprawek do nowelizacji ustawy prawo łowieckie, które demokratyzowałyby oddawanie obwodów w dzierżawę. To lokalne izby rolnicze powinny mieć możliwość wypowiadania umów. Ale aby te poprawki przeszły rolnicy muszą się zaangażować, wyrazić swoje zdanie – podkreśla poseł z Kukiz'15. – PZŁ jest uprzywilejowany w kwestii wyznaczenia konkretnych kół. To chodzi o to aby oddać koła znajomym na kolejne 10 lat – uważa Sachajko.

pan
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pan
pan (1 maja 2017 o 20:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
można kogoś nie lubić ale po co palić i niszczyć
Rozwiń
Gość
Gość (24 kwietnia 2017 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziwnym trafem, w nocy z niedzieli na poniedziałek, ktoś podpalił temu kołu siedzibę w m.Dołhołęka. Budynek po byłej gajówce, bardzo zadbany i utrzymany, spłonął całkowicie. Co jeszcze ciekawsze, to w ostatni czwartek, wyrównano drogę do tego budynku- mimo, że starosta skłócony z kołem. Podpalacz miał pełen komfort ucieczki zapewniony.
Rozwiń
Gość
Gość (23 kwietnia 2017 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby Starosta chciał dobrze dla rolników to powinien dążyć do porozumienia a nie do konfliktu i postawienia na swoim za wszelką cenę. Można było wydzierżawić warunkowo, ściśle kontrolować wykonanie planów i szacowanie szkód, myśliwi jak czytam chcieli się dogadać. Starosta i kilku klakierów uparcie twierdzą że nie bo nie... Ciekawe czy rolnicy którzy piszą wnioski o odszkodowania do starostwa też są "murem za Panem" starostą? Takich rolników będzie coraz więcej...
Rozwiń
Gość
Gość (22 kwietnia 2017 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Starosta widac jako jedyny patrzy na sprawy rolnikow i odstrzalu by tych dzikow z ASF nie bylo, w dzisiejszych czasach postawic sie tej "klice kolesi z Pzl" szaczunek...brawo Panie Starsto rolnicy stoja murem za Panem
Rozwiń
Gość
Gość (21 kwietnia 2017 o 08:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I komu służy ta sytuacja? Obwód niezagoospodarowany, myśliwi nie mogą polować, rolnikom nie ma kto szkody wyszacować, dziki wchodzą na pola. Chyba tylko starosta zadowolony, że postawił na swoim. Tylko po co?! Ech małe to!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!