Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

19 kwietnia 2017 r.
15:24

Rolnicy nie chcieli tych myśliwych. Starosta podpisze umowę z kołem lokalnym?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 26 A A
 Z rolnikami z powiatu bialskiego we wtorek spotkał się poseł Jarosław Sachajko
Z rolnikami z powiatu bialskiego we wtorek spotkał się poseł Jarosław Sachajko (fot. Ewelina Burda)

Sprawa dzierżawy obwodu łowieckiego nr 19 w gminie Międzyrzec Podlaski wciąż pozostaje nierozwiązana. Starosta bialski zamierza wbrew Polskiemu Związkowi Łowieckiego podpisać umowę z kołem lokalnym. A koło Diana ze Stężycy wystąpiło na drogę prawną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– PZŁ stoi na swoim i ani myśli o innym kole. To jest ewidentny szantaż – uważa Mariusz Filipiuk, starosta bialski. – Zdania nie zmienię, będę stał po stronie rolników – zaznacza.

Przypomnijmy, że w styczniu starosta wypowiedział umowy dzierżawy trzem kołom łowieckim, w tym m.in. Dianie ze Stężycy. Zarzucił im nierealizowanie planów łowieckich, nieszacowanie szkód w odpowiednich terminach oraz niewypłacanie odszkodowań. Problem w tym, że zarząd główny PZŁ ponownie wskazał jednak koło łowieckie Diana do dzierżawy obwodu numer 19, pomimo próśb starosty o wybór lokalnego koła.

– Nie będę miał innego wyjścia, podpiszę umowę z lokalnym kołem bez wniosku PZŁ – podkreśla Filipiuk, powołując się na negatywne opinie wójta gminy Międzyrzec, izby rolniczej oraz rolników odnośnie gospodarki łowieckiej koła Diana. – W ubiegłym tygodniu ogłosiłem nabór wniosków na dzierżawę tego obwodu. Wpłynęły trzy od lokalnych kół. Jak będę miał komplet dokumentów, to podpiszę umowę. Czekamy jeszcze m.in. na opinie izby rolniczej. Chodzi nam o jak najszybsze rozwiązanie problemu wokół tego obwodu, który w chwili obecnej jest bez żadnego dzierżawcy – przyznaje starosta.

Tymczasem z zarzutami starosty i rolników nie zgadza się Marek Michalik prezes Diany. – Złożyliśmy pozew do sądu i zawiadomienie do prokuratury w Białej Podlaskiej. Możliwości kompromisowego załatwienia sprawy wyczerpały się, starosta nie chciał rozwiązać tego polubownie, a w świetle prawa miał obowiązek podpisać z nami umowę. Dlatego wystąpiliśmy na drogę prawną – tłumaczy Michalik. Zawiadomienie do prokuratury dotyczy m.in. bezczynności starosty.

Obecne prawo łowieckie krytykuje też poseł Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, który we wtorek spotkał się z rolnikami z powiatu bialskiego. – Zgłosiłem 30 poprawek do nowelizacji ustawy prawo łowieckie, które demokratyzowałyby oddawanie obwodów w dzierżawę. To lokalne izby rolnicze powinny mieć możliwość wypowiadania umów. Ale aby te poprawki przeszły rolnicy muszą się zaangażować, wyrazić swoje zdanie – podkreśla poseł z Kukiz'15. – PZŁ jest uprzywilejowany w kwestii wyznaczenia konkretnych kół. To chodzi o to aby oddać koła znajomym na kolejne 10 lat – uważa Sachajko.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pan / 1 maja 2017 o 20:48
można kogoś nie lubić ale po co palić i niszczyć
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2017 o 13:52
Dziwnym trafem, w nocy z niedzieli na poniedziałek, ktoś podpalił temu kołu siedzibę w m.Dołhołęka. Budynek po byłej gajówce, bardzo zadbany i utrzymany, spłonął całkowicie. Co jeszcze ciekawsze, to w ostatni czwartek, wyrównano drogę do tego budynku- mimo, że starosta skłócony z kołem. Podpalacz miał pełen komfort ucieczki zapewniony.
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2017 o 08:56
Gdyby Starosta chciał dobrze dla rolników to powinien dążyć do porozumienia a nie do konfliktu i postawienia na swoim za wszelką cenę. Można było wydzierżawić warunkowo, ściśle kontrolować wykonanie planów i szacowanie szkód, myśliwi jak czytam chcieli się dogadać. Starosta i kilku klakierów uparcie twierdzą że nie bo nie... Ciekawe czy rolnicy którzy piszą wnioski o odszkodowania do starostwa też są "murem za Panem" starostą? Takich rolników będzie coraz więcej...
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2017 o 20:49
Starosta widac jako jedyny patrzy na sprawy rolnikow i odstrzalu by tych dzikow z ASF nie bylo, w dzisiejszych czasach postawic sie tej "klice kolesi z Pzl" szaczunek...brawo Panie Starsto rolnicy stoja murem za Panem
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 08:46
I komu służy ta sytuacja? Obwód niezagoospodarowany, myśliwi nie mogą polować, rolnikom nie ma kto szkody wyszacować, dziki wchodzą na pola. Chyba tylko starosta zadowolony, że postawił na swoim. Tylko po co?! Ech małe to!
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 07:54
Idźmy razem po starostowe odszkodowanie bo i mnie mróz nie ominął! Już widzę ze na truskawce i czereśni będę stratny : - (
Avatar
. / 20 kwietnia 2017 o 21:51
Czyli starosta przez wiele lat polował w Dianie a teraz wycina im taki numer? To wygląda na jakąś prywatę, to nie może być przypadek.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 19:24
Uuuuu władza ma i prokuratora i sąd na garbie. Nie dobrze! Komu w drogę temu czas. Chyba czas żegnać się ze stołkiem. Ignorantia iuris nocet!
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 19:11
ostatniej nocy wymroziło mi pół sadu!!!!! Może w tym temacie starosta coś mądrego by wydumał. Że taki mamy klimat to już raz usłyszałem. Pomoc finansowa by mi sie przydała!!!!! Ale staroście się zamarzyło płacić rolnikom za szkody wyrządzone przez zwierzaki. To ja w takim razie zgłoszę się do łowczego może on ma fundusze na wsparcie rolnika poszkodowanego przez pogodę skoro za szkody leśnej zwierzyny już płacić nie może.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 18:52
a apropos to ta Stężyca to gdzie dokładnie leży?
Avatar
pan / 1 maja 2017 o 20:48
można kogoś nie lubić ale po co palić i niszczyć
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2017 o 13:52
Dziwnym trafem, w nocy z niedzieli na poniedziałek, ktoś podpalił temu kołu siedzibę w m.Dołhołęka. Budynek po byłej gajówce, bardzo zadbany i utrzymany, spłonął całkowicie. Co jeszcze ciekawsze, to w ostatni czwartek, wyrównano drogę do tego budynku- mimo, że starosta skłócony z kołem. Podpalacz miał pełen komfort ucieczki zapewniony.
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2017 o 08:56
Gdyby Starosta chciał dobrze dla rolników to powinien dążyć do porozumienia a nie do konfliktu i postawienia na swoim za wszelką cenę. Można było wydzierżawić warunkowo, ściśle kontrolować wykonanie planów i szacowanie szkód, myśliwi jak czytam chcieli się dogadać. Starosta i kilku klakierów uparcie twierdzą że nie bo nie... Ciekawe czy rolnicy którzy piszą wnioski o odszkodowania do starostwa też są "murem za Panem" starostą? Takich rolników będzie coraz więcej...
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2017 o 20:49
Starosta widac jako jedyny patrzy na sprawy rolnikow i odstrzalu by tych dzikow z ASF nie bylo, w dzisiejszych czasach postawic sie tej "klice kolesi z Pzl" szaczunek...brawo Panie Starsto rolnicy stoja murem za Panem
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 08:46
I komu służy ta sytuacja? Obwód niezagoospodarowany, myśliwi nie mogą polować, rolnikom nie ma kto szkody wyszacować, dziki wchodzą na pola. Chyba tylko starosta zadowolony, że postawił na swoim. Tylko po co?! Ech małe to!
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2017 o 07:54
Idźmy razem po starostowe odszkodowanie bo i mnie mróz nie ominął! Już widzę ze na truskawce i czereśni będę stratny : - (
Avatar
. / 20 kwietnia 2017 o 21:51
Czyli starosta przez wiele lat polował w Dianie a teraz wycina im taki numer? To wygląda na jakąś prywatę, to nie może być przypadek.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 19:24
Uuuuu władza ma i prokuratora i sąd na garbie. Nie dobrze! Komu w drogę temu czas. Chyba czas żegnać się ze stołkiem. Ignorantia iuris nocet!
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 19:11
ostatniej nocy wymroziło mi pół sadu!!!!! Może w tym temacie starosta coś mądrego by wydumał. Że taki mamy klimat to już raz usłyszałem. Pomoc finansowa by mi sie przydała!!!!! Ale staroście się zamarzyło płacić rolnikom za szkody wyrządzone przez zwierzaki. To ja w takim razie zgłoszę się do łowczego może on ma fundusze na wsparcie rolnika poszkodowanego przez pogodę skoro za szkody leśnej zwierzyny już płacić nie może.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2017 o 18:52
a apropos to ta Stężyca to gdzie dokładnie leży?
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 0 2

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 0 0

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 3

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia]
galeria

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia] 0 1

Ponad 3 tys. chronionych pijawek lekarskich znaleźli celnicy w śmietnikach w międzynarodowym pociągu z Kijowa do Warszawy. Żaden z podróżnych nie przyznał się do przemytu.

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy
wiersz między newsami

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy 0 0

Problemy, które nie są obce działaczom ruchu Zero Waste, idee bliskie wrogom nadmiaru, konsumpcjonizmu i jednorazowości. Poeta z minionej epoki jest wam bratem

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 16 36

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 17

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!