Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

30 marca 2017 r.
10:56

Rolnicy przeciwko myśliwym. Prezes koła pójdzie do sądu

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
9 36 A A
Rolnicy zdecydowali - nie chcą koła Diana na swoim obwodzie
Rolnicy zdecydowali - nie chcą koła Diana na swoim obwodzie (fot. Ewelina Burda)

Kilkudziesięciu rolników z gminy Międzyrzec Podlaski jednogłośnie zdecydowało, że nie chce koła łowieckiego Diana na swoim terenie. Jego prezes zapowiada, że pójdzie do sądu. A starosta bialski obiecuje, że obwód będzie teraz dzierżawić koło lokalne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W styczniu Mariusz Filipiuk, starosta bialski, jako pierwszy samorządowiec w Polsce wypowiedział umowy dzierżawy trzem kołom łowieckim, w tym m.in. Dianie ze Stężycy. Zarzucił im nierealizowanie planów łowieckich, nieszacowanie szkód w odpowiednich terminach oraz niewypłacanie odszkodowań. Wszystko dlatego, że 31 marca upływa czas trwania 10-letnich umów.

W ubiegłym tygodniu Zarząd Polskiego Związku Łowieckiego ponownie wskazał jednak koło łowieckie Diana do dzierżawy obwodu numer 19. Ale starosta nie chciał podpisać umowy, dopóki rolnicy nie wyrażą zdania na ten temat. We wtorek w Maniach (gm. Międzyrzec Podlaski) odbyło się spotkanie, podczas którego kilkudziesięciu z nich zagłosowało przeciwko Dianie.

– Od kilku lat nie wypłacacie nam odszkodowań, składam pisma, nie ma odpowiedzi. Stada po 40 dzików chodzą i niszczą uprawy, wydzwaniam do myśliwych, a oni nie reagują – żalił się Szczepan Siljańczuk, rolnik ze wsi Zaścianki.

Słów krytyki było więcej. – Ja mam jeszcze protokół z 2010 roku, z którego wynika, że 80 proc. uprawy rzepaku było uszkodzone. Wyszło, że 23 tys. złotych mi się należy. I co? Do dzisiaj nic nie dostałem – narzekał z kolei inny uczestnik spotkania, Antoni Korzeniowski.

– Zbierałem siano, wyszło 20 dzików, ale myśliwy, który siedział na ambonie nie zareagował – dodał z kolei Zdzisław Denisiuk. Niektórzy rolnicy twierdzili nawet, że w obawie przed szkodami wyrządzonymi przez dziki osobiście pilnowali swoich upraw, nocując w samochodzie na polu.

Tymczasem prezes koła Diana Marek Michalik z tymi zarzutami się nie zgadza i zapowiada, że pójdzie do sądu. – W rocznym planie łowieckim mamy 120 dzików do odstrzału. To nie my decydujemy o wielkości odstrzału, tylko nadleśnictwo. Taka jest konstrukcja prawna. A plany łowieckie od kilku lat wykonujemy na 150 proc. Mamy niezbędną infrastrukturę. Nasi myśliwi znają dobrze swoje rzemiosło. Prowadziliśmy gospodarkę łowiecką na przyzwoitym poziomie – podkreślił. – Nie jest tak, że nie szacujemy szkód. Kierujemy się pewnymi wytycznymi i realiami, staramy się jednak szacować rzetelnie. W kilkudziesięciu protokołach, które mamy z szacowania, nie ma żadnych zastrzeżeń – dodał Michalik.

Następnie chciał przedstawić rolnikom tzw. plan naprawczy, ale ci nie pozwolili mu na to. – Grupa ludzi, która pojawiła się w Maniach, jest mało reprezentatywna. Bo my mamy dobre relacje z tą społecznością. Tutaj widać, że to grupa sterowana – stwierdził po spotkaniu prezes Diany. – Idziemy do sądu, będziemy dążyć do tego, aby starosta podpisał z nami umowę dzierżawy. Jesteśmy zdeterminowani, prawo jest po naszej stronie. Jeżeli starosta nie zrobi tego, bierze na siebie odpowiedzialność za gospodarkę łowiecką w tym obwodzie – zauważył prezes koła.

Ale starosta bialski Mariusz Filipiuk ma już plan działania. – Składam wniosek do zarządu okręgowego PZŁ w Białej Podlaskiej z prośbą o wytypowanie innego koła, z którym będę mógł podpisać umowę. Poza tym spotkam się z ministrem, który nadzoruje PZŁ, gdyż nie wyobrażam sobie, aby dalej współpracować z kołem łowieckim Diana, gdy 100 proc. osób na zebraniu jest temu przeciwna – zaznacza Filipiuk i zapewnia, że po 1 kwietnia nie będzie chaosu.

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 22:25
Mieszkańcy traktowani jak ścierwo nie zapomnieli kto jest właścicielem a kto dzierzawcą. A dzierżawca zachowuje się jak wiekuistny właściciel z prawem do kłamstw. Na szczęście prawo się zmienia.
Avatar
czyt / 2 kwietnia 2017 o 08:59
nocując w samochodzie na polu." a niby kto miał im tego pilnować ?? przecie to ich pole i ich biznes :)"" - właściciel (dzierżawca) wyrządzającego szkodę - hoinka już minęła. A bokiem nic nie wyjdzie: jak koła nie płąciły, tak nie będą płacić, bo myśliwi biedni i skąpi. Jedynym podoba się mięsko, innym urwanie się na łikend z domciu  - niskie to myślistwo. Rolnictwo w zaniku, a im jeszcze źle, że parę groszy nie-znajomym trzeba zapłacić.
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 08:32
wiosna idzie , zaczynają siać kukurydze i inne zboża :) oj wyjdzie im bokiem ta zamiana kół :P zanim nowe koło zacznie polować to troszkę czasu upłynie, a zasiewów ubędzie :P
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 08:25
" Niektórzy rolnicy twierdzili nawet, że w obawie przed szkodami wyrządzonymi przez dziki osobiście pilnowali swoich upraw, nocując w samochodzie na polu." a niby kto miał im tego pilnować ?? przecie to ich pole i ich biznes :)
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 17:24
Zbierałem siano, wyszło 20 dzików, ale myśliwy, który siedział na ambonie nie zareagował – dodał z kolei Zdzisław Denisiuk. Jak by ten myśliwy zareagował to pewnie by go oskarżyli że strzelał a obok ludzie pracowali ! Mądry facet że nie zareagował. A czemu ten zbierający siano nie wziął sprawy w swoje ręce? Przecież mógł pogonić te dziki co mu w szkodę wlazły !
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 17:18
Niektórzy rolnicy twierdzili nawet, że w obawie przed szkodami wyrządzonymi przez dziki osobiście pilnowali swoich upraw, nocując w samochodzie na polu. To chyba jakiś żart!!! Rolnicy uważają że myśliwy MUSI pilnować a on jako właściciel to tylko po odszkodowanie głośno ma prawo krzyczeć.
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 06:43
PSL robi pod publiczkę , głupi chłopi dają się nabrać. Ta współpraca ze starostą jeszcze wyjdzie im bokiem. On chce zaistnieć , zresztą oni też. 
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 15:09
A gdzie starosta był przez te wszystkie lata? jakos dziwnie się uaktywnił w przeddzień kampanii wyborczej do samorządów i nagle usłyszał słowo pochodzące od ludu ? Skończ pan i wstydu Pslowi oszczędź!!!!!!!
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 10:08
"Od kilku lat nie wypłacacie nam odszkodowań, składam pisma, nie ma odpowiedzi. Stada po 40 dzików chodzą i niszczą uprawy, wydzwaniam do myśliwych, a oni nie reagują" – panie i dopiero teraz żeś się pan ocknął a przez lata panu to zwisało?
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 07:59
widać że chłopi zadowoleni w końcu nie często się zdarza oglądać swoje zdjęcie w gazecie
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 22:25
Mieszkańcy traktowani jak ścierwo nie zapomnieli kto jest właścicielem a kto dzierzawcą. A dzierżawca zachowuje się jak wiekuistny właściciel z prawem do kłamstw. Na szczęście prawo się zmienia.
Avatar
czyt / 2 kwietnia 2017 o 08:59
nocując w samochodzie na polu." a niby kto miał im tego pilnować ?? przecie to ich pole i ich biznes :)"" - właściciel (dzierżawca) wyrządzającego szkodę - hoinka już minęła. A bokiem nic nie wyjdzie: jak koła nie płąciły, tak nie będą płacić, bo myśliwi biedni i skąpi. Jedynym podoba się mięsko, innym urwanie się na łikend z domciu  - niskie to myślistwo. Rolnictwo w zaniku, a im jeszcze źle, że parę groszy nie-znajomym trzeba zapłacić.
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 08:32
wiosna idzie , zaczynają siać kukurydze i inne zboża :) oj wyjdzie im bokiem ta zamiana kół :P zanim nowe koło zacznie polować to troszkę czasu upłynie, a zasiewów ubędzie :P
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 08:25
" Niektórzy rolnicy twierdzili nawet, że w obawie przed szkodami wyrządzonymi przez dziki osobiście pilnowali swoich upraw, nocując w samochodzie na polu." a niby kto miał im tego pilnować ?? przecie to ich pole i ich biznes :)
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 17:24
Zbierałem siano, wyszło 20 dzików, ale myśliwy, który siedział na ambonie nie zareagował – dodał z kolei Zdzisław Denisiuk. Jak by ten myśliwy zareagował to pewnie by go oskarżyli że strzelał a obok ludzie pracowali ! Mądry facet że nie zareagował. A czemu ten zbierający siano nie wziął sprawy w swoje ręce? Przecież mógł pogonić te dziki co mu w szkodę wlazły !
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 17:18
Niektórzy rolnicy twierdzili nawet, że w obawie przed szkodami wyrządzonymi przez dziki osobiście pilnowali swoich upraw, nocując w samochodzie na polu. To chyba jakiś żart!!! Rolnicy uważają że myśliwy MUSI pilnować a on jako właściciel to tylko po odszkodowanie głośno ma prawo krzyczeć.
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 06:43
PSL robi pod publiczkę , głupi chłopi dają się nabrać. Ta współpraca ze starostą jeszcze wyjdzie im bokiem. On chce zaistnieć , zresztą oni też. 
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 15:09
A gdzie starosta był przez te wszystkie lata? jakos dziwnie się uaktywnił w przeddzień kampanii wyborczej do samorządów i nagle usłyszał słowo pochodzące od ludu ? Skończ pan i wstydu Pslowi oszczędź!!!!!!!
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 10:08
"Od kilku lat nie wypłacacie nam odszkodowań, składam pisma, nie ma odpowiedzi. Stada po 40 dzików chodzą i niszczą uprawy, wydzwaniam do myśliwych, a oni nie reagują" – panie i dopiero teraz żeś się pan ocknął a przez lata panu to zwisało?
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 07:59
widać że chłopi zadowoleni w końcu nie często się zdarza oglądać swoje zdjęcie w gazecie
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 1

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 10

W przedostatniej kolejce rozgrywek drużyna z Puław podzieliła się punktami z Radomiakiem. Niestety, zdobyty w Radomiu punkt ma gorzki smak bo puławianie w przyszłym sezonie grać będą o szczebel niżej.

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 3 3

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 30 6

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 185 39

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 2 13

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 50 55

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 3

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 17 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 18 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 42 11

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 2

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!