wtorek, 30 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Rolnicy winią rząd

Dodano: 4 września 2002, 16:13
Autor: Marek Czech

Mimo tasiemcowych kolejek rolnicy cieszą się, że w ogóle mogą sprzedać plony. Czekają cierpliwie w k
Mimo tasiemcowych kolejek rolnicy cieszą się, że w ogóle mogą sprzedać plony. Czekają cierpliwie w k

W powiecie bialskim firma w Kijowcu jako nieliczna w tym rejonie skupuje zboże dla Agencji Rynku Rolnego. Pierwsi rolnicy zaczęli ustawiać się w kolejce już w ubiegły czwartek, tak by móc sprzedać tegoroczne plony w poniedziałek.

- Skup trwa od 2 września. Wczoraj skupiliśmy 300 ton pszenicy w systemie dopłat przewidzianych w tym miesiącu. W październiku skupimy kolejne 400 ton - mówi Stanisława Czupryn, z działu obsługi klienta z "Miłomłyna” w Kijowcu. Więcej za to kijowiecka firma skupi żyta: we wrześniu 2000 ton, w październiku kolejne 3000. Za tonę młyn płaci podstawową cenę 440 zł, Agencja Rynku Rolnego dopłaca 120 zł. W sumie rolnicy za tonę mogą otrzymać 560 zł. Na wolnym rynku tylko 380. - Czekamy od niedzieli. Być może jutro uda nam się sprzedać plony. To jedna z porządniejszych firm, choć ma małe limity - stwierdza Mirosław Jachosz z Cichoborza (gm. Hrubieszów).
Teraz w kolejce stoi około 30 samochodów. Przeważają ciężarowe z Zamościa, Chełma. Indywidualni rolnicy, z podbialskich miejscowości, już sprzedali zboże lub czekają na październikowy skup. - Przywiozłem 33 tony żyta. Czekam już 3 dzień. Kolejka ciągnęła się jakieś dwa kilometry. Tutaj skup jest zorganizowany prawidłowo, czego nie da się powiedzieć o innych miejscach w Polsce, czy w naszym województwie - dodaje Henryk Frank. Rolnicy za cały bałagan w organizacji tegorocznych zbiorów obwiniają rząd i władze samorządowe. - To skandal, aby w całej gminie działał tylko jeden skup zboża z dopłatami. Ze sprzedażą mają kłopoty nie tylko miejscowi chłopi, ale również rolnicy, którzy są zmuszeni jechać z plonami kilkaset kilometrów do elewatorów. A paliwo kosztuje - stwierdza rolnik z Zalesia.•
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!