sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Rolnicza pierwsza liga w Grabanowie

Dodano: 14 czerwca 2015, 18:05
Autor: Ewelina Burda

Grażyna i Piotr Osińscy z gminy Stanin to zwycięzcy regionalnego etapu ogólnopolskiego konkursu AgroLiga 2015/ fot.E.Burda
Grażyna i Piotr Osińscy z gminy Stanin to zwycięzcy regionalnego etapu ogólnopolskiego konkursu AgroLiga 2015/ fot.E.Burda

Gospodarstwo Grażyny i Piotra Osińskich z gminy Stanin to rolnicza pierwsza liga. Hodują bydło mleczne. A mleko dostarczają do OSM w Miechowie.

Osińscy zostali zwycięzcami regionalnego etapu ogólnopolskiego konkursu AgroLiga 2015. Wyniki ogłoszono w niedzielę podczas Dnia Otwartego w Zespole Doradztwa Rolniczego w Grabanowie k. Białej Podlaskiej.

– Gospodarstwo prowadzimy od 1998 roku. Roczna wydajność to ponad 11 tys. litrów mleka od krowy – precyzuje Grażyna Osińska. Obecnie, mają tych krów 56. Mleko dostarczają spółdzielni mleczarskiej w Miechowie. – W październiku wybudowaliśmy nową oborę. Wszystkim steruje robot, parametry są tak ustawione, że to maszyna daje paszę czy doi krowy – opowiada pani Grażyna. Rolnicy planują uruchomienie drugiego robota i zwiększenie produkcji. – Korzystamy ze środków unijnych, m.in. w ramach PROW czy SPO. Przy wnioskach pomagają nam też doradcy z ośrodków takich jak ten w Grabanowie – przyznają Osińscy.

Podobnych zespołów doradczych jest w woj. lubelskim ponad 20. Podlegają Lubelskiemu Ośrodkowi Doradctwa Rolniczego w Końskowoli. – Wyróżniamy się na tle innych, bo jeszcze kilka lat temu byliśmy oddziałem LODR, ale nie daliśmy się wykluczyć z działalności, którą prowadziliśmy. Dlatego oprócz doradca rolniczego, działa u nas Centrum Edukacji Ekologiczno-Rolniczej, mamy też swoją pasiekę i biuro rachunkowe – wylicza Sławomir Meleszczuk kierownik zespołu w Grabanowie.

Ten rok to szczególny czas dla rolników. – Jesteśmy u mety Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a na programu nowego PROW – mówił podczas Dnia Otwartego w Grabanowie marszałek woj. lubelskiego Sławomir Sosnowski. – To tutaj na obszarze działania tego zespołu jest najwięcej hodowli w całym naszym województwie- chwalił Sosnowski. Jego zdaniem, nowy PROW to wyzwanie, ale i szansa dla rolników. - Na przykład dla tych, którzy z małych niskotowarowych gospodarstw chcą przejść do grupy gospodarstw średnich. To również okazja dla tych, którzy na swoich wiejskich obszarach chcą rozwijać jakąś działalność albo wejść w przetwórstwo – zapowiada marszałek.

Od kilku lat Polska odnotowuje niesłabnący wzrost eksportu rolno-spożywczego. – W 2014 roku przekroczyliśmy 20 mld euro, zanotowaliśmy 4,5 –procentowy wzrost pomimo embarga- precyzuje Sosnowski. – Jako jedyne województwo w kraju prowadziliśmy promocję gospodarczą. W kolejnym okresie programowania będziemy to kontynuować. Otwieranie nowych kanałów dystrybucji żywności z Polski powinno być priorytetem w naszym województwie – przyznał na koniec marszałek Sławomir Sosnowski.

28 czerwca Dzień Otwarty organizuje LODR w Końskowoli.

Czytaj więcej o: rolnictwo Grabanów
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!