czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Rolnik pyta, ekspert odpowiada

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 sierpnia 2014, 19:00
Autor: Ewelina Burda

Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej zaprasza producentów owoców i warzyw na spotkanie z przedstawicielem Agencji Rynku Rolnego z Lublina.

Ma to związek z wprowadzonym na początku sierpnia rosyjskim embargiem. W powiecie bialskim zakaz eksportu żywności najbardziej dotknął sadowników i producentów warzyw.

- Głównie chodzi o paprykę, pomidory i kapustę - precyzuje Mariusz Łukaszuk, dyrektor wydziału rolnictwa i środowiska bialskiego starostwa. - Najliczniejszą grupę stanowią jednak producenci jabłek, bo eksport tych owoców opierał się głównie o Wschód. Całej nadprodukcji rynek krajowy nie pochłonie - dodaje.

Jednym z rozwiązań jest zdobycie nowych rynków zbytu. - Ale to lata pracy - podkreśla Stanisław Daniłoś, prezes Sad-Polu, zrzeszenia producentów owoców i warzyw w Polubiczach k. Wisznic.
Producenci mogą już starać się o rekompensaty. Wnioski przyjmują oddziały terenowe Agencji Rynku Rolnego. - Wiemy, że sadownicy mają pewne wątpliwości, dlatego chcemy, by wszystko wyjaśnił przedstawiciel agencji - tłumaczy dyrektor Łukaszuk.

Komisja Europejska zaproponowała Polsce 125 mln euro. "Przy czym 82 mln euro przeznacza się na wsparcie jabłek oraz gruszek, a 43 mln euro na pozostałe produkty” - czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Produkujący blisko 10 tys. ton jabłek rocznie Sad-Pol z Polubicz zamierza ulokować swoją nadprodukcję na rynku krajowym.

- W ten sposób chcemy zabezpieczyć te najpilniejsze potrzeby - tłumaczy prezes zrzeszenia. A co będzie później? - Trzeba skupić się na innych kierunkach, może Kazachstan - zastanawia się Daniłoś.

Sad-Pol skupiał się dotąd głównie na Idaredzie, odmianie jabłek najchętniej kupowanej przez Rosjan. - To prawie połowa naszych upraw. Idared dobrze znosi transport. Problem w tym, że rynek zachodni niespecjalnie lubi tę odmianę - dodaje prezes. - Ostatecznym i najbardziej drastycznym rozwiązaniem będzie ograniczenie produkcji, m.in. odmiany Idared.

Nowych rynków zbytu szuka też resort rolnictwa, m.in. w Kanadzie i USA. Nadwyżki towarów mają m.in. trafić do banków żywności, do Czerwonego Krzyża oraz Caritasu.

Spotkanie odbędzie się w środę, 27 sierpnia, o godz. 10 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego przy ul. Brzeskiej 41.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: ARR
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!