środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Rosyjskie ikony w Białej Podlaskiej? Historycy piszą do prezydenta

Dodano: 21 grudnia 2015, 19:42
Autor: Ewelina Burda

Miasto planuje stworzyć przy Muzeum Południowego sale wystawiennicze do prezentacji ikon. Polscy historycy mają wątpliwości (fot. Archiwum)
Miasto planuje stworzyć przy Muzeum Południowego sale wystawiennicze do prezentacji ikon. Polscy historycy mają wątpliwości (fot. Archiwum)

Planowane otwarcie muzeum ikon w Białej Podlaskiej budzi zaniepokojenie polskich historyków. Przygotowali w tej sprawie list otwarty do władz miasta.

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej posiada największą w Polsce kolekcję ikon – ponad 1600 obiektów. Najstarsze datowane są na XVII w. Większość z nich pochodzi z konfiskat celnych. Jednak z uwagi na brak powierzchni wystawienniczej, na stałej wystawie placówka prezentuje tylko ok. 250 ikon. To się ma zmienić.

Od kilku miesięcy trwa modernizacja oficyny zachodniej w Parku Radzwiłłowskim. Kiedyś były tu magazyny Bialskiego Centrum Kultury, a już niedługo mają tu powstać cztery nowoczesne sale wystawiennicze, właśnie do prezentacji ikon.

Wątpliwości mają jednak historycy, m.in. profesor Jan Żaryn z warszawskiego UKSW czy dr Andrzej Szabaciuk z lubelskiego KUL. „Pragniemy przypomnieć, że ikona rosyjska w zbiorach muzealnych pochodzi głównie z przemytu granicznego i znalazła się w Białej Podlaskiej w rezultacie skutecznych działań operacyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej (…), a przy tym nie jest w żaden sposób organicznie związana z przeszłością historyczną regionu. Pochodzi ona „z zewnątrz” i przez to powinna być traktowana jako interesująca wizytówka kultury rosyjskiej, a nie polskiej w Białej Podlaskiej!” – tak do władz miasta pisze grupa kilkunastu polskich historyków.

Ich zdaniem otwarcie ekspozycji może wprowadzić „dysonans poznawczy”. „(…) zwłaszcza w przypadku podtrzymania pomysłu prezentacji ikony rosyjskiej z unicką na jednej ekspozycji. Byłoby to niedopuszczalne zrównanie kata z ofiarą, a przy tym fałszywe ukazanie stosunków Kościoła Katolickiego z Cerkwią Prawosławną w guberni siedleckiej w Królestwie Polskim, zwłaszcza w okresie brutalnego gwałcenia uczuć religijnych naszych przodków-unitów po zlikwidowaniu przez carat Unii Brzeskiej po 1875 roku”.

Autorzy apelują do prezydenta o ponowne przeanalizowanie tego pomysłu. Bo otwarcie takiej ekspozycji to właśnie pomysł prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS). – Pismo oficjalnie nie dotarło do Urzędu Miasta. Odniesiemy się do niego, gdy oficjalnie zostanie wystosowane do prezydenta oraz po jego głębokiej analizie – powiedział nam w poniedziałek rzecznik prezydenta Michał Trantau.

– Nie jest to atak ani na Cerkiew Prawosławną, ani na władze Białej Podlaskiej. Chodzi nam o pewne priorytety – zaznacza dr Andrzej Szabaciuk, historyk i politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pochodzi z Międzyrzeca Podlaskiego. – Muzeum Południowego Podlasia w pierwszej kolejności powinno eksponować elementy związane z miejscowym dziedzictwem. Na przykład historię Unitów Podlaskich, którzy masowo i heroicznie walczyli tu o zachowanie wiary, nie dając się polityce wyznaniowej władz carskich – dodaje Szabaciuk, który sam ma unickie korzenie.

Z ideą zgadzają się miejscowi regionaliści. – Priorytetem naszego muzeum powinno być Południowe Podlasie. Tymczasem wystawy regionalne pojawiają się od czasu do czasu. Muzeum jest bardziej galerią sztuki – uważa dr Szczepan Kalinowski, regionalista z Białej Podlaskiej. – Pewne proporcje powinny zostać zachowane. Tymczasem inwestuje się w ekspozycję ikony rosyjskiej, która jest nam kulturowo obca – dodaje Kalinowski.

Przypomnijmy, że na modernizację oficyny zachodniej miasto zabezpieczyło ponad 350 tys. zł.

Gość
Gość
Gość
(58) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 stycznia 2016 o 16:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rosyjskie ikony z przemytu pełnią już rolę wizytówki kulturalnej regionu. Zgadniesz gdzie, koteczku?

Może wystarczy? :D

Rozwiń
Gość
Gość (31 grudnia 2015 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezydent Stefaniuk popełnił błąd na samym początku: zaufał Nikolskiej że "muzeum rosyjskich ikon w BP" to świetny pomysł., a nie zasięgnął opinii historyków (miejscowych, krajowych). Po tzw. poniewczasie okazało się, że nie ma ani jednego historyka, który poparłby jego ideę. A może Nikolska przedstawi chociaż jednego? (Pietrzela, nie podlizuj się swoim niemieckim lewackim właścicielom, pisząc o PRAWICOWYCH historykach)) Może powie nam czy sprawa "muzeum ikon" była poddana dyskusji na Radzie Programowej muzeum ktorej podobno przewodniczy wielki artysta Stanisław Baj pochodzący z Dołhobród?
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2015 o 19:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jakiś koszmar! w budynkach Zamku Radziwiłłow umiejscowione będzie muzeum rosyjskich ikon! Trzeba być absolutnie wyzbytym uczuć patriotycznych, żeby wpaść na coś takiego. Młodzież bialska nie dowie się nic o prawdziwej historii naszej ziemi, ale przewodnicy Muzeum Nikolskiej będą opowiadać o niezwykle wysokim poziomie rosyjskiej moskiewskiej ikony? i pokazywać konskie doopy na jakichś beznadziejnych obrazach współczesnych wmawiając nam że to arcydzieła ? Muzeum Płd. Podlasia wymaga nowego kierownictwa! Na czele Muzeum powinien stać człowiek kochający tę ziemię, jej historię a nie jakiś wykorzeniony cudak, z kompleksami. Pani Nikolska może powinna być dyr. Muzeum np. Narodowego ale nie "zapyziałego"Muzeum Płd. Podlasia poniżej jej ambicji.
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2015 o 18:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wygląda na to, że odbiorców rajcuje sam obraz, historyczne tło nikogo nie wzrusza. Czyli: nie znamy własnej historii i nic nas ona nie obchodzi. Wszystko to ma ogromny wpływ na budowanie wizerunku, rozwój kraju - także kulturalny, poszerzanie horyzontów i budowę własnej tożsamości. Więc można ludziom pokazać jelenie na rykowisku i piękną kobietę niekompletnie ubraną, by zyskać poklask tłumów?

Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2015 o 18:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W czasie likwidacji Unii na Podlasiu zginęło kilkadziesiąt osób. Kilkaset zostało zesłanych w głąb Rosji i przez 30 lat ok. 100 tys. poddanych zostało prześladowaniom ze strony rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich. Dodajmy, że unici przetrzymywani byli m.in. w zamku Bialskim, gdzie zmarło kilka osób. W tym samym zamku, w którym obecnie planowana jest wystawa moskiewskich ikon. O roli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich w prześladowaniu unitów i rzymskoch-katolików na Podlasiu szeroko pisał sygnatariusz listu dr Andrzej Szabaciuk, w źródłowej pracy opartej na materiałach rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i władz carskich. Osobom słabo rozeznanym w temacie polecam książkę Rosyjski Ulster. kwestia chełmska w polityce władz carskich w latach 1863-1915.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (58)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!