Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

14 listopada 2016 r.
22:25

Ruszyła budowa nowego kościoła w mieście

Autor: Zdjęcie autora eb
0 17 A A
W Białej Podlaskiej ruszyła budowa kościoła Św. Michała Archanioła (fot. UM Biała Podlaska)
W Białej Podlaskiej ruszyła budowa kościoła Św. Michała Archanioła (fot. UM Biała Podlaska)

W Białej Podlaskiej powstanie nowy kościół. Będzie go miała parafia św. Michała Archanioła.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Parafia istnieje od 2004 roku i do tej pory służyła jej tylko kaplica, która jak mówi, ks. proboszcz Henryk Jakubowicz jest już za mała.

– Sprawa budowy kościoła była już od początku powstania parafii – przyznaje ks. Jakubowicz. – Świątynia będzie jednonawowa, z dwoma ponad 40-metrowymi wieżami. Bryła będzie klasyczna, ale wnętrze nowoczesne – zaznacza proboszcz.

Kilka dni temu wbito już pierwszy szpadel. – Koparki już pracują i wykopują fundamenty. Chcemy do końca roku je zalać. Aby na wiosnę przyszłego roku pójść w górę – zaznacza ks. Jakubowicz. Świątynia powstaje na placu przy kaplicy. Jej budowa potrwa kilka lat.

– Na pewno gdzieś w centralnej części kościoła umieścimy figurę naszego patrona św. Michała Archanioła – dodaje proboszcz. Figurę ze srebra i bursztynu parafia ma od 2011 roku. Postać św. Michała Archanioła stojącego na smoku z uniesionym mieczem i wagą wykonał Mariusz Drapikowski, gdański twórca sztuki sakralnej.

W nowej świątyni znajdą się też relikwie Bł. Męczenników z Pratulina w relikwiarzu z górskiego kryształu. Relikwiarz składa się z dwóch krzyży, unickiego i łacińskiego. - Krzyż łaciński jest częścią ruchomą relikwiarza, można go wyjąć i wewnątrz jest właśnie cząstka relikwii – precyzuje proboszcz parafii.

– Budowa świątyni to wyzwanie finansowe. Wymaga sporo pomocy i modlitwy. Parafianie są otwarci. To realizacja tego o czym mówimy już od ponad 10 lat – podkreśla ks. Jakubowicz.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 18:36
Wierni , owieczki i mohery i reszta pospólstwa wyciągać kasiorę z materaców , wikary już przyjmuje na nową plebanię . Kościół w drugiej kolejności . Obecność wpłat jest obowiązkowa. renta , emerytura lub całe pobory raz w roku na budowę . To jest i tak bardzo skromnie , ale resztę da nasza brocha . Hospicjum się zabierze , a na świątynię bedzie ........ amen
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 18:35
Jak to za mały? Skurczył się? Przecież ludzi w województwie ubywa, to nie ma szans, żeby to byli nowi wierni. To jakaś lipa z tym, że za mały
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 15 listopada 2016 o 15:40
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 09:49
Grubasy trwonia pieniądze, a tyle ludzi zyje w biedzie....OT CAŁY KOSCIÓŁ....
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 08:35
potrzebny jak dziura w moście
Avatar
bieda z nędzą / 15 listopada 2016 o 08:27
Co to za misteczko? Wiele kościołów i parę domków między nimi. To Biala P.
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 08:21
Kolejny kościół????mało ich mamy dookoła siebie????ciekawe kto do nich będzie chodził niebawem jak czarni będą pozwalać partii rządzącej na takie rzeczy....ekshumacja?to zgodne z tym co naucza kościół???
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 08:18
Kolejna skarbonka narodowa. Wierny wesprze.
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 07:49
w szatach liturgicznych staje się przed Bogiem... do kopania łopatą i obrządzania świń powinien być inny ubiór... ale dzisiaj wszystko jest bezczeszczone... świętość nie istnieje... róbta co chceta... autorytety upadłe!
Avatar
ksiądz inwestor / 15 listopada 2016 o 07:38
i kolejne miliony się wypierze
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 18:36
Wierni , owieczki i mohery i reszta pospólstwa wyciągać kasiorę z materaców , wikary już przyjmuje na nową plebanię . Kościół w drugiej kolejności . Obecność wpłat jest obowiązkowa. renta , emerytura lub całe pobory raz w roku na budowę . To jest i tak bardzo skromnie , ale resztę da nasza brocha . Hospicjum się zabierze , a na świątynię bedzie ........ amen
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 18:35
Jak to za mały? Skurczył się? Przecież ludzi w województwie ubywa, to nie ma szans, żeby to byli nowi wierni. To jakaś lipa z tym, że za mały
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 15 listopada 2016 o 15:40
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 09:49
Grubasy trwonia pieniądze, a tyle ludzi zyje w biedzie....OT CAŁY KOSCIÓŁ....
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 08:35
potrzebny jak dziura w moście
Avatar
bieda z nędzą / 15 listopada 2016 o 08:27
Co to za misteczko? Wiele kościołów i parę domków między nimi. To Biala P.
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 08:21
Kolejny kościół????mało ich mamy dookoła siebie????ciekawe kto do nich będzie chodził niebawem jak czarni będą pozwalać partii rządzącej na takie rzeczy....ekshumacja?to zgodne z tym co naucza kościół???
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 08:18
Kolejna skarbonka narodowa. Wierny wesprze.
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 07:49
w szatach liturgicznych staje się przed Bogiem... do kopania łopatą i obrządzania świń powinien być inny ubiór... ale dzisiaj wszystko jest bezczeszczone... świętość nie istnieje... róbta co chceta... autorytety upadłe!
Avatar
ksiądz inwestor / 15 listopada 2016 o 07:38
i kolejne miliony się wypierze
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 0

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 5 0

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 0 2

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 0

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 48 2

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 3

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 18

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 37 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 42 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!