niedziela, 28 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Po przeczytaniu odpowiedzi Stanisława Lesiuka, burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego, na "Trzy pytania” (Dziennik Wschodni, 7 stycznia 2002), a szczególnie po lekturze pierwszej z nich czuję zdecydowany niedosyt informacji. W celu przypomnienia Czytelnikom przytoczę wypowiedź Pana Burmistrza na pytanie o pożytki dla Międzyrzeca Podlaskiego płynące z dotychczasowej przynależności do naszego powiatu: "Uważam, że powiat bialski nie spełnia oczekiwań. Występuje tam przerost administracji. W Łosicach nie ma takiej sytuacji”. Rozumiem, że chciałby Pan Burmistrz zmienić ten stan rzeczy. Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Czy:
1. Zredukować zatrudnienie w administracji samorządowej Powiatu Bialskiego likwidując oddziały zamiejscowe wydziałów: Architektury i Budownictwa, Komunikacji, Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego oraz filie PUP np. w Międzyrzecu Podlaskim (zmniejszenie zatrudnienia o ponad 30 etatów)?
2. Ogłosić secesję Międzyrzeca Podlaskiego i przyłączyć miasto do powiatu łosickiego.
Jeżeli dobrze rozumuję, to Pan Burmistrz mówiąc o przeroście administracji zapewne posługuje się jakimiś wskaźnikami, np. stosunek liczby pracowników administracji samorządowej do liczby obsługiwanych przez nich mieszkańców.
Zatem kolejne pytanie: Jaki jest ten wskaźnik w powiecie bialskim - największym w województwie lubelskim i jednym z największych w kraju, który zamieszkuje 120 335 mieszkańców (dane z 1.01.2001) - a jaki w powiecie łosickim i wreszcie w Międzyrzecu Podlaskim?
Służę podpowiedzią. Otóż w powiecie bialskim na jednego urzędnika starostwa przypada 1200 mieszkańców, w łosickim 1000, a w Urzędzie Miejskim w Międzyrzecu Podlaskim 450.
Ośmielam się również zwrócić uwagę, że bialski samorząd powiatowy to nie tylko administracja, ale także drogi, oświata, służba zdrowia, opieka społeczna, ochrona środowiska, leśnictwo, kultura, sport i kultura fizyczna, rolnictwo itd. I jeszcze jedno pytanie (retoryczne). Czyżby rozpoczęła się już kampania wyborcza do urzędu starosty bialskiego?
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!