wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Po przeczytaniu odpowiedzi Stanisława Lesiuka, burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego, na "Trzy pytania” (Dziennik Wschodni, 7 stycznia 2002), a szczególnie po lekturze pierwszej z nich czuję zdecydowany niedosyt informacji. W celu przypomnienia Czytelnikom przytoczę wypowiedź Pana Burmistrza na pytanie o pożytki dla Międzyrzeca Podlaskiego płynące z dotychczasowej przynależności do naszego powiatu: "Uważam, że powiat bialski nie spełnia oczekiwań. Występuje tam przerost administracji. W Łosicach nie ma takiej sytuacji”. Rozumiem, że chciałby Pan Burmistrz zmienić ten stan rzeczy. Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Czy:
1. Zredukować zatrudnienie w administracji samorządowej Powiatu Bialskiego likwidując oddziały zamiejscowe wydziałów: Architektury i Budownictwa, Komunikacji, Geodezji, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego oraz filie PUP np. w Międzyrzecu Podlaskim (zmniejszenie zatrudnienia o ponad 30 etatów)?
2. Ogłosić secesję Międzyrzeca Podlaskiego i przyłączyć miasto do powiatu łosickiego.
Jeżeli dobrze rozumuję, to Pan Burmistrz mówiąc o przeroście administracji zapewne posługuje się jakimiś wskaźnikami, np. stosunek liczby pracowników administracji samorządowej do liczby obsługiwanych przez nich mieszkańców.
Zatem kolejne pytanie: Jaki jest ten wskaźnik w powiecie bialskim - największym w województwie lubelskim i jednym z największych w kraju, który zamieszkuje 120 335 mieszkańców (dane z 1.01.2001) - a jaki w powiecie łosickim i wreszcie w Międzyrzecu Podlaskim?
Służę podpowiedzią. Otóż w powiecie bialskim na jednego urzędnika starostwa przypada 1200 mieszkańców, w łosickim 1000, a w Urzędzie Miejskim w Międzyrzecu Podlaskim 450.
Ośmielam się również zwrócić uwagę, że bialski samorząd powiatowy to nie tylko administracja, ale także drogi, oświata, służba zdrowia, opieka społeczna, ochrona środowiska, leśnictwo, kultura, sport i kultura fizyczna, rolnictwo itd. I jeszcze jedno pytanie (retoryczne). Czyżby rozpoczęła się już kampania wyborcza do urzędu starosty bialskiego?
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!