środa, 24 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Rzeczywistość i obietnice

Dodano: 4 marca 2002, 18:22

Chociaż wśród polityków na szczeblu krajowym trwa burza w sprawie bialskiej inwestycji portu cargo i torpedowanej strefy gospodarczej w podmiejskiej gminie Biała Podlaska, to jednak już rozpoczęły się przygotowania do budowy lotniska międzynarodowego.

Władze miasta Biała Podlaska rozpoczęły prace nad zmianą projektu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego obecnego lotniska wojskowego, a przyszłego międzynarodowego. Także turecko-polska spółka Epit & Korporacja Rozwoju Wschód Zachód wystąpi w tym tygodniu z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy lotniska. Ryszard Grabas, wiceprezes tej spółki poinformował nas, że gwarancją potwierdzającą zaangażowanie jego firmy w budowę jest wydanie na prace przygotowawcze, wraz z głównymi wykonawcami, już ok. 36 milionów dolarów. - W czasie realizacji inwestycji skarb państwa zostanie zasilony około miliardem dolarów z opłat skarbowych i administracyjnych, podatków dochodowych, VAT, ZUS itp. W okresie 30 planowanych lat eksploatacji portu cargo i strefy gospodarczej mogą one przekazać do budżetu państwa podatki o łącznej wartości 20 miliardów dolarów. Podczas budowy strefy zostanie zatrudnionych ok. 18 tys. pracowników lokalnych (głównie branży budowlanej i transportowej). Po oddaniu obiektów do eksploatacji, ma pracować tam prawie 40 000 osób. W pierwszej kolejności zatrudniani będą pracownicy z województwa i regionu. Cała inwestycja będzie oddziaływać pośrednio na 2,5 mln zatrudnionych w polskich firmach - obiecuje Ryszard Grabas.
Proponuje też - jako rekompensatę za planowane wycięcie około 390 hektarów lasów spośród 792 przeznaczonych do odlesienia - zasadzenie nowych drzew na wskazanym przez Lasy Państwowe terenie. Ostatnio wystąpił on do ministra skarbu państwa apelując o przekazanie 51 procent udziałów w spółce Port Lotniczy Biała Podlaska na rzecz samorządu województwa lubelskiego (zgodnie z wnioskiem Zarządu Województwa i uchwałą Sejmiku Województwa Lubelskiego).
W minionym tygodniu podlascy politycy prowadzili rozmowy z premierem Leszkiem Millerem o konieczności poparcia bialskiej inwestycji. Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk wystąpił w obronie tej inwestycji podczas debaty sejmowej. Czy jednak potrafi przekonać swego kolegę z PSL, ministra środowiska Stanisława Żelichowskiego do zmiany negatywnej decyzji w sprawie gminy Biała Podlaska, okaże się wkrótce.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24