piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Rzeczywistość i obietnice

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2002, 18:22

Chociaż wśród polityków na szczeblu krajowym trwa burza w sprawie bialskiej inwestycji portu cargo i torpedowanej strefy gospodarczej w podmiejskiej gminie Biała Podlaska, to jednak już rozpoczęły się przygotowania do budowy lotniska międzynarodowego.

Władze miasta Biała Podlaska rozpoczęły prace nad zmianą projektu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego obecnego lotniska wojskowego, a przyszłego międzynarodowego. Także turecko-polska spółka Epit & Korporacja Rozwoju Wschód Zachód wystąpi w tym tygodniu z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy lotniska. Ryszard Grabas, wiceprezes tej spółki poinformował nas, że gwarancją potwierdzającą zaangażowanie jego firmy w budowę jest wydanie na prace przygotowawcze, wraz z głównymi wykonawcami, już ok. 36 milionów dolarów. - W czasie realizacji inwestycji skarb państwa zostanie zasilony około miliardem dolarów z opłat skarbowych i administracyjnych, podatków dochodowych, VAT, ZUS itp. W okresie 30 planowanych lat eksploatacji portu cargo i strefy gospodarczej mogą one przekazać do budżetu państwa podatki o łącznej wartości 20 miliardów dolarów. Podczas budowy strefy zostanie zatrudnionych ok. 18 tys. pracowników lokalnych (głównie branży budowlanej i transportowej). Po oddaniu obiektów do eksploatacji, ma pracować tam prawie 40 000 osób. W pierwszej kolejności zatrudniani będą pracownicy z województwa i regionu. Cała inwestycja będzie oddziaływać pośrednio na 2,5 mln zatrudnionych w polskich firmach - obiecuje Ryszard Grabas.
Proponuje też - jako rekompensatę za planowane wycięcie około 390 hektarów lasów spośród 792 przeznaczonych do odlesienia - zasadzenie nowych drzew na wskazanym przez Lasy Państwowe terenie. Ostatnio wystąpił on do ministra skarbu państwa apelując o przekazanie 51 procent udziałów w spółce Port Lotniczy Biała Podlaska na rzecz samorządu województwa lubelskiego (zgodnie z wnioskiem Zarządu Województwa i uchwałą Sejmiku Województwa Lubelskiego).
W minionym tygodniu podlascy politycy prowadzili rozmowy z premierem Leszkiem Millerem o konieczności poparcia bialskiej inwestycji. Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk wystąpił w obronie tej inwestycji podczas debaty sejmowej. Czy jednak potrafi przekonać swego kolegę z PSL, ministra środowiska Stanisława Żelichowskiego do zmiany negatywnej decyzji w sprawie gminy Biała Podlaska, okaże się wkrótce.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!