czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Sarkofagi z krypty w Janowie Podlaskim w konserwacji. Tu pochowano Adama Naruszewicza

Dodano: 13 listopada 2016, 09:36
Autor: Ewelina Burda

To pierwsza taka konserwacja krypty z sarkofagami w kolegiacie pw. Świętej Trójcy w Janowie Podlaskim. To tutaj pochowany jest biskup Adam Naruszewicz, dramatopisarz, bliski współpracownik króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Odnowiona ma być cała krypta, która znajduje się pod prezbiterium. Ale prace rozpoczęły się od sarkofagów. - Są to trzy sarkofagi drewniane i jeden metalowy, XVIII-wieczne i jeden XIX-wieczny, w których oprócz biskupa Naruszewicza spoczywają biskupi Franciszek Kobielski, Antoni Wołłowicz oraz Józef Twarowski - mówi Tomasz Trzos, konserwator. - Na czas konserwacji zwłoki zostały przeniesione do trumien tymczasowych i zostały w krypcie. Same sarkofagi mają wartość historyczną. Możemy na ich podstawie dużo powiedzieć np. o XVIII-wiecznym rzemiośle. Ich konserwacja potrwa kilka miesięcy- zaznacza Trzos.

- Szczątki są w dobrym stanie, bo zwłoki zostały zmumifikowane. Nie musieliśmy ich rozbierać na czynniki pierwsze podczas eksploracji. Wszystko zostanie udokumentowane archeologiczne i antropologicznie. Powstanie opracowanie na ten temat - zapowiada konserwator.

W eksploracji sarkofagów uczestniczył też archeolog Sławomir Kulpa. - Było spore ryzyko, ale okazało się że szczątki stosunkowo dobrze się zachowały. Bo w krypcie warunki są sprzyjające. Najstarszy pochówek dotyczy 1770 roku. Najlepiej zachowała się mumia biskupa Naruszewicza.

Wiadomo że sarkofagi były wcześniej otwierane, bo brakuje w nich kosztowności, np. pierścieni czy krzyży, które składano zwykle do trumien- opowiada archeolog. - Jeden z biskupów miał pastorał. Bardzo cenne są też szaty w których zostali pochowani biskupi. Były to jedwabne stroje. Dobrze też się zachowały buty, widać że były nienoszone - zauważa Kulpa.- To pierwsza taka próba kompleksowej konserwacji krypty i dokumentacji historycznej i antropologicznej. Sarkofagi zostały wykonane z drewna odleżakowanego, bardzo dobrej jakości, były obite czerwonym materiałem - dodaje archeolog.

Janów Podlaski od 1423 roku był siedzibą biskupów łuckich. Ostatnim (1796 r.) z rezydujących tu  biskupów był właśnie Adam Naruszewicz. Ten poeta, dramatopisarz, twórca polskiego klasycyzmu, był bliskim współpracownikiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Legenda głosi że właśnie w Janowie, Naruszewicz miał pisać tezy Konstytucji 3 Maja.

- Plany są takie aby odnowić całą kryptę, nie tylko sarkofagi, ale to decyzja biskupa - przyznaje proboszcz janowskiej parafii ks. Stanisław Grabowiecki. Prace mają związek ze 100-leciem diecezji siedleckiej i 200-leciem janowskiej. - Chodzi o odnawianie śladów biskupstwa na naszym terenie - zaznacza na koniec ks. Grabowiecki.

Czytaj więcej o: Janów Podlaski krypta sarkofagi
Użytkownik niezarejestrowany
Jaki
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 kwietnia 2017 o 20:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Są błędy pod zdjęciami w opisach trumien.
Rozwiń
Jaki
Jaki (14 listopada 2016 o 17:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za hej on już zarzuty wyłapał :)
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2016 o 17:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale numer, facet z kompleksem niskiego wykształcenia, w nerwach myli klawisze i wymyśla człowiekowi bystrzejszemu oraz jego obraża... Jak brakuje argumentów, sypią się obelgi i hejt. Coraz więcej ludzi ubogich myślą i wykształceniem ma parcie do netu Łatwo o kompromitację. Współczuję.
Rozwiń
idiota z wyższym wykształceniem
idiota z wyższym wykształceniem (13 listopada 2016 o 21:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"nieśmiertelni, a biedota chowana boso" - a co w tym dziwnego? Czyżby wszyscy ludzie byli równi? Naprawdę tak uważasz? To napisz kim jesteś, jakie masz wykształcenie, ile zarabiasz, jaką masz rodzinę? Inną niż np. taki Kulczyk ??? Inną????? Zatem jednak nie wszyscy są równi.
a u boga też nie są równi, pieprzonyt wykaształciuchu 
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2016 o 15:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"nieśmiertelni, a biedota chowana boso" - a co w tym dziwnego? Czyżby wszyscy ludzie byli równi? Naprawdę tak uważasz? To napisz kim jesteś, jakie masz wykształcenie, ile zarabiasz, jaką masz rodzinę? Inną niż np. taki Kulczyk ??? Inną????? Zatem jednak nie wszyscy są równi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!