piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Schengen uderzy w Podlasie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 grudnia 2007, 19:13

Po 21 grudnia Białorusini przestaną przyjeżdżać do nas na zakupy. A przez to i my stracimy pracę - alarmują kupcy z południowego Podlasia.

- Zrobimy wszystko, by wprowadzić ułatwienia dla mieszkańców przygranicznych miejscowości - zapewniają bialscy parlamentarzyści.

Pani Iwona handluje na bialskim bazarze butami. Nie ukrywa obaw. - Już teraz przyjeżdża do nas coraz mniej Białorusinów. Obawiam się, że po wprowadzeniu tak drogich wiz, stracimy wszystkich klientów zza Buga - wyznaje.
W miniony piątek Krzysztof Iwaniuk, wójt terespolskiej gminy, zorganizował w terminalu w Koroszczynie spotkanie konsulów z Brześcia i Białej Podlaskiej oraz służb granicznych, weterynaryjnych i fitosanitarnych obu krajów. - Polska uzgodniła sprawę tańszych wiz z Rosją i Ukrainą. A Białoruś pozostanie zamkniętą wyspą Europy. Cena wizy z 5 euro wzrośnie tam do 60 euro. Ucierpi na tym nasz handel detaliczny. Dowiedziałem się od konsulów, że jest możliwość zawarcia międzynarodowych umów w sprawie drobnego ruchu przygranicznego. Byłaby to szansa dla Białej Podlaskiej, Terespola, Brześcia i Kobrynia - podkreśla Krzysztof Iwaniuk.
Władimir Ananicz, konsul Republiki Białorusi w Białej Podlaskiej, poinformował nas, że jego kraj zaproponował podpisanie międzypaństwowej umowy w tej sprawie. Umożliwiłaby łatwiejsze przekraczanie granicy Polakom i Białorusinom mieszkającym w odległości do 50 km od granicy. Uważa, że za długoterminowe wizy powinno się płacić od 15 do 25 euro.
Jarosław Książek, konsul generalny RP w Brześciu sądzi, że tylko przez pół roku nastąpi ograniczenie ruchu na granicy z Białorusią. - Później sytuacja się ustabilizuje. Dopiero za 2-3 lata może zostać wprowadzony mały ruch przygraniczny. Mieszkańcy przygranicznych miejscowości mogliby tylko na podstawie przepustek przekraczać granicę. Potrzebne są jednak na to uzgodnienia międzynarodowe - mówi Książek.
Józef Bergier, senator PO z Białej Podlaskiej, zapowiedział nam, że senatorowie przychylą się do wprowadzenia przygranicznego ruchu bezwizowego. - Będę do nich należał - zapewnia. Podobnie poseł Adam Abramowicz (PiS) obiecał nam zainteresowanie się problemem ruchu bezwizowego. - Minister Sikorski wspominał w Sejmie o pomyśle wydania przez polskie MSZ przepisów zwalniających z opłat 250 tys. wiz. Ale szczegółów jeszcze nie ma - mówi Abramowicz. - Sytuację powinno też poprawić wprowadzenie w życie uchwalonej w poprzednim parlamencie Ustawy o Karcie Polaka, która przyznaje prawo do bezpłatnych i długoterminowych wiz naszym rodakom, posiadającym obywatelstwo innych krajów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!