sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Znana jest data odsłonięcia nowego pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich

Dodano: 11 kwietnia 2017, 11:39
Autor: Ewelina Burda

Na skwerze przy placu Wojska Polskiego trwają prace rewitalizacyjne/ fot. E.Burda
Na skwerze przy placu Wojska Polskiego trwają prace rewitalizacyjne/ fot. E.Burda

- Środki zostały zebrane, pomnik został odlany, wkrótce będzie instalowany - zapewnia senator Grzegorz Bierecki (PiS). To m.in. z jego inicjatywy zawiązał się w Białej Podlaskiej Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich.

Jego odsłonięcie planowane jest na 2 maja. - Będzie to trzeci pomnik pary prezydenckiej w Polsce i myślę że będzie najpiękniejszy. Stanie się wielką ozdoba miasta - uważa senator Bierecki, który w niedzielę uczestniczył w bialskich uroczystościach rocznicy katastrofy smoleńskiej. - Rok temu apelowałem o wybudowanie pomnika. Podlasianie dobrze wykonują swoje obowiązki. Środki zostały zebrane. Pomnik został już odlany i wkrótce będzie instalowany - zapewnia senator.

Pomnik odlany jest z brązu i odwzorowuje zdjęcie spacerującej i uśmiechniętej pary prezydenckiej. Wykonał go Stanisław Milewski, artysta rzeźbiarz, autor m.in. znajdujących się w Gdańsku pomników legendy „Solidarności” Anny Walentynowicz oraz ojca świętego Jana Pawła II rozmawiającego z Ronaldem Reaganem. Monument nie będzie na cokole, tylko na chodniku i stanie na skwerze przy placu Wojska Polskiego. A ten przechodzi właśnie rewitalizację. Se skweru zniknął szalet miejski, wycięto też kilka drzew. Ale na placu pojawią się nowe nasadzenia: będzie 11 drzew liściastych, 5 iglastych, ponad 110 krzewów i 28 bylin. W wyniku przebudowy wyznaczone będą nowe alejki szutrowe. Powstanie chodnik od strony ulicy Brzeskiej oraz ciąg pieszo-jezdny pomiędzy ulicami Moniuszki i Brzeską. Zamontowane też będzie oświetlenia przy alejkach, ustawione nowe ławki i kosze. Na rewitalizację tego miejsca miasto zabezpieczyło 200  tys. zł. A pracami zajmuje się przedsiębiorstwo BialBud.

- Byłem na placu i nie ma zagrożenia opóźnień. Wszystko idzie zgodnie z planem. Pogoda jest dobra, myślę że tulipany "Maria Kaczyńska" zdążą rozkwitnąć na ten dzień - zaznacza Bierecki. - Pomnik stanie w miejscu symbolicznym na placu Wojska Polskiego, który rewitalizujemy.  Od początku chciałem to miejsce przywrócić mieszkańcom- dodaje z kolei prezydent Dariusz Stefaniuk. - Dziękuję mieszkańcom za to że złożyli się na ten pomnik - podkreśla prezydent. A chodzi o 150 tys. zł. - Na uroczystości odsłonięcia będzie prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Marta Kaczyńska. Czekamy na potwierdzenia od pozostałych gości. Wydarzenie na pewno będzie widoczne i transmitowane przez wszystkie telewizje - zapowiada senator Grzegorz Bierecki.

Pałac Radziwiłłów

Inicjatywę odbudowy XVII-wiecznego Pałacu Radziwiłłów w Białej Podlaskiej w 2015 roku zapowiedziała powiązana z senatorem Grzegorzem Biereckim Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni. - Wszystko idzie zgodnie z planem. Koncepcja jest już opracowana przez architektów, a teraz jest uzgadniana z konserwatorem zabytków - mówi Bierecki.- Środki na odbudowę są gromadzone. Skomplikowane są sprawy związane z ochroną konserwatorską terenu, to wydłuża terminy- zaznacza senator. W jego ocenie po zatwierdzeniu przez konserwatora koncepcji, sporządzony będzie szczegółowy projekt architektoniczny. Docelowo obiekt ma pełnić funkcje hotelowo-konferencyjne. Ale miejsce mają tu też znaleźć instytucje kulturalne i oświatowe.

Senator Grzegorz Bierecki uczestniczył w Białej Podlaskiej w uroczystościach smoleńskich
Senator Grzegorz Bierecki uczestniczył w Białej Podlaskiej w uroczystościach smoleńskich (fot. E.Burda)
Czytaj więcej o: Biała Podlaska
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najniższe poparcie społeczne coś chyba z Tobą jest nie tak w/g kogo? pewnie Tuska. Ta para Prezydencka była wyjątkowa jeżeli tego nie zauważyleś przez tyle lat to na nic się zdadza moje słowa. Wszystko ma swoj czas i ty też kiedyś to zrozumiesz.
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdej parze prezydenckiej stawiacie w Białej pomnik? Czy tylko tylko temu prezydentowi, który miał przed śmiercią najniższe poparcie społeczne ? Czy każdej ofierze katastrofy smoleńskiej postawicie w Białej pomnik, czy tylko tym osobom, które przed śmiercią należały do PiS-u?
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dodam miejsce wyjątkowe, symboliczne po drugiej stronie ulicy pomnik Sybiraków.
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobrze przynajmniej ten Plac będzie żywy a nie jak Plac Wolności same kamienie nogi można połamać.
Rozwiń
Gość
Gość (11 kwietnia 2017 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Złej tańcownicy przeszkadza rąbek spódnicy, tyle w temacie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!