niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Skąd ten protokół?

Dodano: 14 marca 2002, 16:22
Autor: Beata Malczuk

Czwarta rozprawa brygadzisty i serowara przeciwko mleczarni z Radzynia Podlaskiego nie przyniosła rozstrzygnięcia. - To nie nasza wina, że w zakładzie panował nieład i skandaliczne warunki sanitarne - mówią pozbawieni pracy

Adam P. i Jarosław Ł. domagają się oczyszczenia z zarzutów, które były przyczyną zwolnienia ze Spomleku, wypłaty potrąconych premii i odprawy oraz przywrócenia do pracy. Na ostatniej rozprawie świadek Jadwiga W., kierująca laboratorium mleczarni, oglądała zdjęcia przedstawiające m.in. wilgoć i grzyb na ścianach Zakładu Produkcyjnego w Parczewie. - To, co widać, według mnie nie miało wpływu na jakość wytwarzanych tam serów - oświadczyła. - Nie mogę też potwierdzić, czy to są te pomieszczenia, które kontrolowałam - podkreślała. Pamięta natomiast dokładnie, co zobaczyła osiem miesięcy temu w dojrzewalni, w której brygadzistą był Adam P. - Włosy stanęły mi na głowie z wrażenia. Stwierdziłam rażące nieprzestrzeganie zasad higieny. Brudne, zakurzone półki z serem, zanieczyszczona instalacja c.o. i wodna, kałuże na posadzce a na niej kartony z towarem - wyliczała jednym tchem.
Kiedy obrońca próbował podważyć obciążające klienta zeznania, wyszło na jaw istnienie drugiego protokółu kontrolnego, o którym powód nie miał pojęcia. - Badaliśmy mikrobiologicznie same wyroby - wyjaśniała Jadwiga W. - To niedopuszczalne. Dowiadujemy się o tajnym protokóle, świadek mówi wyuczonym tekstem - protestował mecenas reprezentujący powoda.
Na rozprawie z powództwa Jarosława Ł. zwolnionego z końcem stycznia zeznawał były kierownik parczewskiego zakładu. - Nie zmuszano pracowników do składania podpisu na liście wyborczej (z nazwiskiem prezesa Spomleku - przyp. red.). Owszem listy były i to kilku ugrupowań. Kto chciał mógł się podpisać - odpowiadał na pytanie jednej ze stron. Ocenił Jarosława Ł. jako średniego pracownika.
Zwolnieni starają się za wszelką cenę dowieść, że w zakładzie od lat miały miejsce "kontrolowane” nieprawidłowości. Przyjmowanie niepełnowartościowych zwrotów i przerabianie ich na produkt dobry to według nich powszechna w Spomleku praktyka. Oczywiste, nawet zdaniem kierowniczki laboratorium, fałszerstwo polegające na przekwalifikowywaniu jednego rodzaju sera w zupełnie inny poprzez np. wędzenie, odbywało się wielokrotnie za zgodą przełożonych. - W czasie remontów nie zatrzymywano produkcji. W ramach oszczędności często wyłączano urządzenia. Czy to nie miało wpływu na jakość towaru - pytają zwolnieni pracownicy.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24