środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Skandal z opieką nad dziećmi autystycznymi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lutego 2009, 16:32

Urzędnicy przez kilka lat lekceważyli terapię dzieci autystycznych. Naruszając prawo występowali o bardzo małe pieniądze na dofinansowanie specjalistycznej opieki dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

- W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej bardzo nas zniechęcano gdy staraliśmy się o terapię. Już w 2007 r. dostałam odmowną decyzję w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych dla mojej córeczki. Przez pół roku dziecko nie mogło mieć żadnej terapii. Dopiero po pewnym czasie przyznano jej zajęcia terapeutyczne na trzy miesiące ale tylko po cztery godziny - mówi Katarzyna Fijałkowska, którą dyrektor MOPS pouczała, że sama w domu powinna ćwiczyć z dzieckiem, a nie zabiegać o specjalistów. - Drugi raz już nie występowałam z prośbą do MOPS. Nie miałam siły - mówi zrezygnowana.

Podobne doświadczenia ma Grzegorz Sacharuk, który od kilku lat z marnym skutkiem zabiegał o przyznanie dofinansowania w MOPS na leczenie swego synka.
- Pedagog specjalny zlecił całościową terapię dla naszego wtedy trzyletniego Maciusia. Zalecił minimum 20 godzin tygodniowo zajęć z wykwalifikowanymi terapeutami. Bialski MOPS orzekł tylko przyznanie nam czterech nieodpłatnych godzin. Składałem odwołania - żali się ojciec. Podobnych pokrzywdzonych rodzin jest w Białej Podlaskiej więcej.

- Nie mogłem uwierzyć, gdy wojewoda Genowefa Tokarska powiadomiła mnie, że bialski MOPS nie wykorzystuje nawet tych niewielkich przyznanych mu pieniędzy. A nawet zwraca dotacje do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tymczasem wielu rodziców jest zniechęcanych do składania wniosków o dofinansowanie zleconych przez lekarza zabiegów terapeutycznych dla dzieci z autyzmem. MOPS zapomina, że powinien dbać o dobro dzieci. To skandal! - uważa poseł Adam Abramowicz, który na konferencji prasowej zapowiedział, że wystąpi do bialskiego prezydenta by wyciągnął konsekwencje wobec Marii Parafiniuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.

Poseł wysłał pismo do dyrektorki MOPS i czekał na wyjaśnienie sytuacji. Kiedy minął wyznaczony przez niego termin, zaprosił rodziców dzieci z autyzmem i terapeutów na konferencję.

- Musieliśmy zwrócić do wojewody pieniądze, gdyż były one przyznane dziecku, które nie mogło skorzystać z terapii, bo trafiło do szpitala. Jestem zadowolona, że pani wojewoda obiecuje przyznanie dotacji zgodnie z potrzebami dzieci w mieście. Do tej pory mogliśmy tylko planować dotacje na podstawie wykorzystanych funduszy w poprzednim roku - wyjaśnia Maria Parafiniuk, która nie zgadza się z zarzutami posła i za kilka dni odpowie mu na piśmie. I przyznaje, że m.in. za niedociągnięcia związane z usługami dla dzieci autystycznych zwolniła swoją zastępczynię.

Tymczasem Andrzej Czapski, bialski prezydent zapowiada, że sprawdzi, czy w MOPS dochodziło do nieprawidłowości.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!