sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Skruszeni gapowicze już płacą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 marca 2007, 19:14

MZK postanowił ostatecznie rozprawić się z gapowiczami, którzy odmawiają zapłaty mandatów.

Już wkrótce pierwsze nazwiska bialczan trafią na czarną listę w Krajowym Rejestrze Długów. A to oznacza m.in., że nigdzie nie dostaną nawet złotówki kredytu.

Katarzyna Torba z Krajowego Rejestru Długów opowiada nam typową historię. - 26-letni Marcin planuje ślub. Rodzice w prezencie kupili mu mieszkanie, a on chce go wyposażyć, kupując meble i sprzęt AGD na raty. Niestety, żaden ze sklepów nie zechce z nim rozmawiać. Jego nazwisko figuruje bowiem w Krajowym Rejestrze Długów. Skąd się tam wziął? Pan Marcin z trudem przypomniał sobie zdarzenie sprzed trzech lat. Jechał miejskim autobusem na randkę z przyszłą żoną. Nie miał biletu. Kontroler wręczył mu mandat. Nie pierwszy i nie ostatni. Marcin, jak to miał w zwyczaju, nie zapłacił. Nie przewidział, że w ten sposób utrudni sobie start w dorosłe życie - kończy opowieść Katarzyna Torba.

Józef, bialski student, woli nie ryzykować. - Wpadłem jadąc na gapę i bez szemrania zapłaciłem mandat. Przyznaję, że przekonały mnie rozklejane w autobusach ulotki z informacją o możliwości wpisania gapowicza do rejestru długów - mówi.
Jan Harasimiuk, dyrektor bialskiego MZK, poinformował nas, że jego firma wpłaciła już 200 zł wpisowego do kasy KRD, wnosi 400 zł opłaty miesięcznej i jest już obsługiwana przez rejestr. Dłużnikom daje jednak szansę. - Od kilku dni wysyłamy im ostateczne wezwania do zapłaty. Uprzedzamy jednocześnie, że w przypadku odmowy trafią na listę w KRD - mówi dyrektor Harasimiuk.
W pierwszym "rzucie” zagrożonych jest 50 dłużników MZK. Potem przyjdzie pora na kolejnych 300. I nie ma tu co liczyć na przedawnienie, bo następuje ono dopiero po 10 latach.
- Już dziś obserwujemy pozytywne efekty naszych działań. Przychodzą pierwsi skruszeni gapowicze i wpłacają stare kary. Z kolei kontrolerzy sygnalizują, że zatrzymują coraz mniej ludzi jeżdżących bez biletu. Gdy wzrośnie nasz budżet, będziemy mogli zwiększyć częstotliwość kursowania autobusów i inwestować w odnowę taboru - z satysfakcją mówi Harasimiuk.
Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów poinformował nas, że dane o gapowiczach trafią do rejestru aż na 10 lat. Z "czarnej listy” będą mogli zostać skreśleni jedynie po uregulowaniu należności.
Biała Podlaska jest 22 miastem w Polsce, które postanowiło zdecydowanie rozprawić się z plagą jazdy bez biletów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!