piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Słoneczni kierowcy

Dodano: 5 września 2002, 15:19

W upale na placu manewrowym nie jest łatwo. Przyszły kierowca pod czujnym okiem instruktora, Stanisł
W upale na placu manewrowym nie jest łatwo. Przyszły kierowca pod czujnym okiem instruktora, Stanisł

Wprowadzenie nowych przepisów, które podwyższyły dolną granicę wieku dla osób starających się o prawo jazdy spowodowało spore zamieszanie. Wielu mieszkańców Podlasia zdecydowało się spędzić tegoroczne wakacje "za kółkiem”.

Rekordowe statystyki nie są zaskoczeniem dla zajmujących się szkoleniem przyszłych kierowców. - Każdego roku w okresie wakacyjnym znacznie wzrasta liczba przyjmowanych kursantów. Szkolenie trwa dosyć długo, a większość osób właśnie latem dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu. Wprowadzenie na początku czerwca nowych przepisów dodatkowo skłoniło wielu młodych ludzi do rozpoczęcia kursu - mówi Zdzisław Zuzula, kierownik ds. szkolenia kierowców w bialskim ZDZ.
Nowe regulacje prawne jednoznacznie zamknęły drogę do otrzymania prawa jazdy dla osób niepełnoletnich. Jednak wielu sprytnych siedemnastolatków postanowiło wykorzystać luki w starym prawie, które zezwalało m.in. na rozpoczęcie szkolenia na trzy miesiące przed ukończeniem 17 lat. Wszyscy, którzy przed 1 czerwca 2002 roku posiadali odpowiedni wiek i zapisali się na kurs skorzystali, bądź skorzystają ze starych regulacji prawnych, które dopuszczają możliwość wydania prawa jazdy osobom niepełnoletnim.
- W okresie letnim zanotowaliśmy około 30 procentowy wzrost liczby osób starających się o prawo jazdy. Zauważyliśmy również, że sporo niepełnoletnich wykorzystało możliwość wcześniejszego zapisywania się na kursy, aby egzamin zdawać jeszcze na starych zasadach - mówi Henryk Zawistowski, szef firmy "Hemarex”.
Młodzi ludzie, z którymi rozmawiamy nie kryją swojego oburzenia w związku z wprowadzonymi zmianami. - Zostałem przyparty do muru. Na kurs musiałem zapisać się pod koniec maja, ponieważ chcę zdać egzamin jeszcze w tym roku. Wakacje planowałem spędzić nad morzem, a nie "za kółkiem” - mówi siedemnastoletni Tomek.
W podobnej sytuacji, znalazło się wielu jego rówieśników, którzy musieli spędzić we wnętrzu szkoleniowego samochodu kilkadziesiąt godzin. •
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24