niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Służbom będzie lepiej

Dodano: 13 listopada 2002, 16:56
Autor: Beata Malczuk

Wiele lat czekali funkcjonariusze służb granicznych działających w Kukurykach na dobre warunki pracy
Wiele lat czekali funkcjonariusze służb granicznych działających w Kukurykach na dobre warunki pracy

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kukurykach wyrastają nowoczesne obiekty w miejsce prowizorycznych kontenerów. W Terespolu niebawem ruszy modernizacja tam, gdzie odprawiane są samochody osobowe.

Funkcjonariusze Straży Granicznej zacierają ręce z radości. Jeszcze tej jesieni poprawią im się warunki pracy w placówce w Kukurykach. - Teraz będziemy mogli dokładniej kontrolować pojazdy, co do tej pory nie zawsze było możliwe - mówi Wojciech Wołoch, komendant Granicznej Placówki Kontrolnej Straży Granicznej w Terespolu.
Jak informuje Lubelski Zarząd Drogowych Przejść Granicznych w Chełmie, inwestycja ma dostosować infrastrukturę do zachodnich schematów. Oprócz budki i kontenera pełniącego funkcję biurowca pojawią się inne obiekty. Zmieni się otoczenie. Więcej pojazdów będzie odprawianych równocześnie dzięki dobudowie rozjazdu z równoległymi stanowiskami kontrolnymi. - Do tego dochodzi niezbędne nowoczesne wyposażenie. Remontowany jest też mały most na drodze dojazdowej, a po stronie białoruskiej rozpoczęły się już przygotowania do budowy drugiego mostu na Bugu - informuje Stefan Machowicz, dyrektor zarządu. Już realizowaną inwestycję wspierają pieniądze unijne z Phare. 4 miliony euro to koszt trwających w Kukurykach przedsięwzięć. Jak mówią znawcy tematu, i tak kolejki przed granicą po stronie polskiej nie znikną. Jest natomiast nadzieja, że Białorusini zmobilizują się i będą dążyć z korzyścią dla wszystkich do usprawnienia odpraw.
Budowa nowego mostu może potrwać dwa lata. Białoruś będzie uczestniczyła w kosztach. Z kolei jeszcze w tym miesiącu w Terespolu ruszy modernizacja przejścia drogowego. Pochłonie 2 miliony euro. Koszt częściowo pokryją środki unijne.
Po kilku latach punkt kontroli weterynaryjnej funkcjonujący na terminalu w Koroszczynie wymaga unowocześnienia. Przepisy zaostrzyły się w związku z zagrożeniem BSE. Najdalej do końca czerwca 2003 roku, jak zapewnia dyrektor Machowicz, potrwa dostosowywanie placówki do nowych wymogów. Powiększenie powierzchni, wyposażenie chłodni i laboratorium, około 6 milionów złotych zabezpieczono na ten cel.
Nieoficjalnie dowiadujemy się, że w Terespolu planowane jest szybkie rozpoczęcie budowy międzynarodowego dworca kolejowego. Ministerstwo infrastruktury opracowało już wstępne plany inwestycji. •
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24