piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Śmieci "brudzą” budżet Białej Podlaskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 listopada 2013, 14:09
Autor: Ewelina Burda

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

W mieście szykują się nowe stawki za wywóz śmieci. Będzie drożej. Zmieni się również sposób naliczania opłat. Ma być "od gospodarstwa” a nie, tak jak dotychczas, "od osoby”.

Radni nie podjęli w piątek decyzji w tej sprawie. Zdecydowali, że ponownie przedyskutują projekt podczas posiedzenia połączonych komisji. Nie zmienia to faktu, że bialczanie muszą nastawić się na śmieciową rewolucję.

– System, który w grudniu 2012 r. zatwierdziła Rada Miasta, ma kilka wad. Po pierwsze nie bilansuje przychodów z kosztami. Co miesiąc miasto dokłada z budżetu 300 tys. zł na gospodarkę odpadami komunalnymi. Ponadto, naliczanie opłat "od osoby” utworzyło nam szarą strefę. Spłynęło ok. 48 tys. deklaracji. A Biała Podlaska liczy ok. 58 tys. mieszkańców – tłumaczy prezydent Andrzej Czapski.

Obowiązujące dotychczas stawki były jednymi z najniższych w kraju – 8 zł za odpady niesegregowane i 5 zł za segregowane, liczone od osoby. Projekt uchwały, pod którym podpisało się czerech radnych – Adam Wilczewski (PO), Anatol Kierdaszuk (AS), Kazimierz Nowak (SLD) i Ryszard Dębski (AS) – zakłada, że jednoosobowe gospodarstwo zapłaci 15 zł za odpady segregowane oraz 25 zł za niesegregowane.

W przypadku gospodarstwa wieloosobowego stawki miałyby wynieść odpowiednio 35 zł oraz 60 zł. – Podwyżki są spore, ale nie możemy dopłacać do śmieci z miejskiego budżetu. Nowy system działa w oparciu o zasadę solidarnościową. Jedni zapłacą więcej, ale np. rodzinom wielodzietnym będzie lżej – przekonuje radny Kierdaszuk.

Klub radnych PiS nie zgadza się na zmiany. – Opłaty są zbyt wysokie, miasto nie może po raz kolejny obciążać mieszkańców. Pieniędzy należy poszukać w miejskim budżecie, np. w formie dywidend od spółek miejskich – proponuje Dariusz Stefaniuk z PiS, wiceprzewodniczący rady.
Uchwała trafi do porządku obrad podczas kolejnej sesji Rady Miasta, najprawdopodobniej w grudniu.
Ewelina Burda
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!