piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Śmieci z kodami kreskowymi nie wszystkim się podobają

Dodano: 6 stycznia 2016, 14:21
Autor: Ewelina Burda

Odpady komunalne znakowane kodami kreskowymi. Tak jest w gminie Radzyń Podlaski. Nie wszystkim mieszkańcom to odpowiada.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Od kilku miesięcy trwało wdrażanie systemu. A pod koniec grudnia radni przyjęli stosowną uchwałę w tej sprawie. W zależności od rodzaju śmieci, mieszkańcy są zobowiązani do umieszczania na workach odpowiednich kodów, które pobierają w urzędzie gminy. Z kolei firma odbierająca odpady, skanuje kod.

– Sprzeciwiam się temu, swoich śmieci nie zamierzam kodować – mówi Marek Matejuk z miejscowości Biała w gminie Radzyń.

Od kilku miesięcy korespondował z urzędem gminy, wnioskując o odstąpienie od tego pomysłu.

– Pracuję w ubezpieczeniach i w moim przekonaniu to, co robi gmina, jest sprzeczne z ustawą o ochronie danych osobowych. Bo kodowanie ujawnia wiele spraw. Ja na przykład wyrzucając opakowania po lekach nie chciałabym, aby ktoś wiedział, na co choruję – tłumaczy Matejuk.

Jego zdaniem to urzędnicza samowolka. Powołuje się przy tym na pismo generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO) do ministra administracji i cyfryzacji z 2013 roku, w którym czytamy m.in., że „(…) używanie różnego rodzaju procedur zautomatyzowanych opartych na danych przywiązywanych do pojemników pozostaje poza materią ochrony danych osobowych jedynie wówczas, kiedy opatrzony etykietą produkt pozostaje w łańcuchu logistycznym i nie może być powiązany z osobą. (…). Kiedy natomiast te dane zostaną przetworzone w określonym podmiocie razem z danymi identyfikującymi konkretną osobą, takie dane zostaną zazwyczaj sklasyfikowane jako dane osobowe”.

– Jak widać wykładnia GIODO nie jest respektowana przez urzędników gminy. Kody kreskowe gwałcą prawo do prywatności – podkreśla Matejuk.

Ale urzędnicy problemu nie widzą. – Kodowanie było przez kilka miesięcy w okresie wdrożeniowym. Od stycznia jest wymogiem formalnym. Taki zapis znalazł się w regulaminie – mówi sekretarz gminy Jarosław Ejsmont. – Do kodu przypisany jest konkretny mieszkaniec, ale tymi danymi dysponujemy tylko w urzędzie. Przeciętny człowiek nie jest w stanie zidentyfikować, do kogo należy worek ze śmieciami – zapewnia sekretarz.

Cel kodowania? – Chcemy w ten sposób monitorować, jak z odbioru odpadów wywiązuje się firma wywozowa – podkreśla Ejsmont.

Co grozi mieszkańcowi za brak kodu? – Jest taka zasada, że worek bez kodu nie będzie odbierany – odpowiada sekretarz gminy.

Wprowadzenie systemu kodów kreskowych kosztowało do tej pory gminę ok. 14 tys. zł. Za 4,5 tys. zł gmina kupiła 3 czytniki kodów, a moduł komputerowy do obsługi systemu to blisko 5 tys. zł.

– Można było te pieniądze przeznaczyć na inny lepszy cel – uważa mieszkaniec Białej. Poza tym Matejuk zapowiada, że jeżeli dostanie karę za brak kodów, to napisze w tej sprawie do GIODO.
Gmina Radzyń to 20 miejscowości i 8 tys. mieszkańców. Od listopada 2014 do października 2015 roku z terenu gminy odebrano m.in. 410 ton odpadów zmieszanych, 75 ton odpadów biodegradowalnych, 65 ton szkła.

Inni też kodują

System kodów kreskowych na workach ze śmieciami obowiązuje już w wielu miastach Polski, m.in. w Poznaniu i Stalowej Woli.

Dżigit
Gość
Gość
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Dżigit
Dżigit (13 stycznia 2016 o 08:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Należy pomyśleć o odpowiednich śmietnikach do których można tylko wrzucać a nie grzebać, co dadzą kody jeśli worki są rozpruwane przez ludzi którzy buszują w śmietnikach wywalają całą zawartość, załatwiają swoje potrzeby "filozoficzne" oraz również śpią. Warto zacząć od początku a nie wywalać pieniądze w błoto.

Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2016 o 07:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin to Polska Kuba.
Rozwiń
Gość
Gość (12 stycznia 2016 o 10:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin rezygnuje z kodów na workach!!!! ludzie po prostu nie stosowali się do obowiązku
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2016 o 12:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Właścicieli kodów znają tylko urzędnicy..... - niech się ta osoba nie kompromituje. To tak jak by dane tych ludzi powiesić na słupie, bo jaki problem zdobyć takie dane, żaden. Giną pieniądze z kont bankowych, informacje niejawne, a komputer z kodami jest bezpieczny!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2016 o 12:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Państwo totalitarne, PO-Maffia danke.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!