środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Spacery po gminie w wersji 3D

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 grudnia 2013, 13:15
Autor: Ewelina Burda

Wirtualny spacer to nowy sposób na promocję w gminie Piszczac (kadr z wirtualnego spaceru po Piszcza
Wirtualny spacer to nowy sposób na promocję w gminie Piszczac (kadr z wirtualnego spaceru po Piszcza

Piszczac: Gmina zaprasza na spacer wirtualny. W internetowej wersji 3D można już zobaczyć kilka miejscowości. W przyszłości projekt ma objąć nawet dwadzieścia wsi

Wirtualne spacery to nie jedyne nowinki technologiczne w gminie. Na kanale YouTube Piszczac ma swoją internetową telewizję. – Interesuję się technologią. Mam predyspozycje do kręcenia filmików i robienia zdjęć. Dlatego zaproponowałem wójtowi, że podejmę się realizacji takich projektów – tłumaczy Mariusz Karwowski, na co dzień pracownik gospodarczy piszczackiego Urzędu Gminy.

Pomysłodawca zapewnił swój sprzęt, a gmina pokryła koszty potrzebnego oprogramowania i licencji. Realizacja spacerów wirtualnych i filmików dla telewizji "Piszczac 3D” to w dużej mierze praca społeczna. – To reklama dla gminy. Poza tym, nie wydaje mi się, aby inne samorządy tak rozwinęły się w 3D jak my – uważa pan Mariusz.

Jan Kurowski, wójt gminy kibicuje swojemu pracownikowi. – Chcemy robić to kompleksowo, tak aby wirtualnymi spacerami objąć również szkoły, kościoły i inne instytucje.

Dotychczas, w wersji 3D zaistniało sześć gminnych miejscowości. Kilka dni temu do kolekcji dołączył Chotyłów. Spacerowi towarzyszy narracja. "Dobrze wiedzieć, gdzie mieszkamy i skąd się wywodzimy” – mówi na wstępie wirtualnej prezentacji lektorka.

– Żyjemy w dobie cyfryzacji. Dobrze, że gmina promuje się w Internecie – uważa Sylwia Afaltowska z Zalutynia w gm. Piszczac, która udziela się jako przewodniczka wirtualnych spacerów. – Sama zbierałam informacje. To przede wszystkim fakty historyczne oraz nawiązanie do współczesnych przedsięwzięć – opowiada Sylwia Afaltowska.

Wójt gminy Piszczac podkreśla, że dzięki technologii 3D mieszkańcy gminy, którzy wyjechali za granicę, mogą być bliżej swoich korzeni. – To nie tajemnica, że z wirtualnych spacerów i internetowej telewizji korzystają osoby z Wielkiej Brytanii, Australii czy Stanów Zjednoczonych. Tak podają statystki. W sumie "Piszczac 3D” odwiedziło już 160 tys. użytkowników – zapewnia Karwowski. A wszystko za 2,2 tys. zł. Taki koszt poniosła gmina na zakup oprogramowania i licencji.

Piszczac w sieci

Kariera medialna gminy Piszczac rozpoczęła się już w styczniu tego roku. Wtedy wójt gminy oraz przewodniczący gminnej rady za pośrednictwem internetowej telewizji wystąpili z noworocznym orędziem.

Podsumowując minione 12 miesięcy, wójt Jan Kurowski mówił m.in., że 2012 "był rokiem przeciętnym, opiewał w sporo wydarzeń dobrych i złych”. W przemówieniu nie zabrakło też życzeń dla mieszkańców gminy. Filmik szybko stał się internetowym przebojem. Niestety, gmina równie szybko usnęła orędzie z sieci.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!